Bratislava 12. marca (TASR) - Skúsenosť so šikanovaním má 43 percent žiakov 7. a 8. ročníka základných škôl a 24 percent študentov stredných odborných škôl na Slovensku.
Šikanovanie spolu s rodinným násilím, vzhľadom na skutočnosť, že jeho obete sa neskôr stávajú páchateľmi ďalšieho šikanovania a trestných činov predstavuje vážny spoločenský problém.
Skonštatovali na dnešnom stretnutí s novinármi účastníci štvordňového seminára Prevencia šikanovania, sexuálneho zneužívania a týrania detí v školách a inštitúciách. Šikanovanie sa deje najmä v triedach cez prestávku, ale aj v telocvičniach, na toaletách, ihriskách a po vyučovaní.
Uviedla to riaditeľka Národného centra pre rovnoprávnosť Anna Klimáčková. Obete šikanovania sa najčastejšie zdôverujú priateľom, potom rodičom a iba 13 percent informuje učiteľov. Riešením podľa nej je činnosť pedagogicko-psychologických poradní a centier, ktoré sa v každom okrese venujú deťom, rodičom a učiteľom.
V súvislosti s násilím v rodine psychiater Kevin Brown z univerzity v Birminghame uviedol, že 40 percent vrážd v USA a 42 percent vo Veľkej Británii je výsledkom násilia v rodine. Obete rodinného násilia sú málokedy vystavené iba jednej forme týrania či zneužívania. Ich spoločnými znakmi je zlý vzťah s osobou, ktorá obeť týra, závislosť, citová a spoločenská izolácia a chatrné zdravie, skonštatoval Brown. Pre tých, ktorí týrajú, je charakteristické nízke sebavedomie, pocit nespôsobilosti, nedostatok empatie, podpory a pomoci, depresie, ale najmä skutočnosť, že páchatelia násilia boli v detstve týraní, zneužívaní a zanedbávaní.
Iniciatívu prevencie proti domácemu násiliu a šikanovaniu vyvíja aj expertná skupina Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorá v rámci akčného boja proti zneužívaniu maloletých detí na komerčné účely, ako aj boja proti domácemu násiliu, sa bude snažiť definovať pojem domáceho násilia a presadiť ho do zákona o sociálnej ochrane a sociálnej prevencii, informoval pracovník ministerstva Peter Mrázer.