Bratislava 7. apríla (TASR) - Pacienti na Prvej chirurgickej klinike FNsP v Bratislave na Mickiewiczovej ulici podporujú štrajkujúcich zdravotníkov, dokonca sa podpisujú pod ich požiadavky. Lekári a sestry tu pracujú naplno.
Na chirurgii, internom a očnom oddelení štrajkujú všetci lekári a sestry. Na neurológii všetci lekári a 80 percent sestier. K štrajku sa nepripojili len štyria zamestnanci s najnižším platom, ktorí sa podľa prednostu Prvej chirurgickej kliniky Petra Labaša boja, že by nedostali peniaze a tých sedemtisíc korún by im chýbalo.
Na pooperačnom oddelení tohto pracoviska sa krvácajúcemu pacientovi venovalo 10 lekárov a sestier. To, že tu všetci štrajkujú, prezrádzali len odznaky na plášťoch.
Pacienti na lôžkovom oddelení chirurgie sa doslova prekrikovali v podpore lekárov. "Súhlasím s nimi a so starostlivosťou som spokojná", povedala TASR Alžbeta Aleová a pridala sa k nej aj ďalšia pacientka. "Nesmú ustúpiť, lebo keby ustúpili, už nikdy nevyhrajú, starostlivosť je tu zabezpečená na sto percent", uviedla pre TASR Hana Nemčíková, ktorá je práve po operácii. Podobne reagoval aj pacient Edo Barbiš zo Svätého Jura, ktorý sedel s návštevou na lavičke pred nemocnicou.
"Oddelenie je komplet plné, všetci robia tak ako v bežný deň aj napriek tomu, že štrajkujeme," povedala staničná sestra Prvej chirurgickej kliniky FNsP Eva Horváthová. Podľa nej by sa malo pracovať v lepších podmienkach, čo si zaslúžia najmä pacienti. "Ako je možné, že v dnešnej dobe nie sú finančné prostriedky v zdravotníctve na to najdôležitejšie, čo človek má, na zdravie," hovorí zdravotná sestra Jolana Szögedová. "Nemáme rukavice, odev, nemáme sa kde stravovať, lebo oddelenie nemôžeme najmä v noci opustiť a nemáme ani gastrolístky," dodala. "S mimopracovnou činnosťou a nadčasmi mám plat 11 000 Sk, preto štrajkujem," pridal sa sanitár Mário Botlo.
Na Prvej chirurgickej klinike pracovali dnes dokonca viac ako normálne, konštatoval jej prednosta Peter Labaš. On sám štrajk pokladá za symbolický a bojuje za adekvátne finančné odmeňovanie najmä sestier. Štrajk podporuje aj preto, aby sa zabránilo deštrukcii fakultnej nemocnice, pretože tá neposkytuje len zdravotnú starostlivosť, ale robí aj pedagogiku, vedu a výskum. "Mala by to byť vrcholná inštitúcia na Slovensku, ktorá uplatňuje v praxi najnovšie poznatky a má kontakty so zahraničím, napriek tomu sú pedagógia, veda a výskum zaznávané", dodal.
Dnes tu urobili tri akútne traumatologické operácie kostí a jednu rozsiahlu operáciu na hrubom čreve, kde pred dvoma dňami diagnostikovali karcinóm. Podľa Labaša všetci pacienti, čo prídu na chirurgiu, sú ošetrení. "Akútne prípady sú lege artis ešte starostlivejšie ako obyčajne vyšetrené a prakticky sú preobjednaní iba pacienti s chronickými ochoreniami, dnes nebol odložený žiaden z ambulantných výkonov," dodal Labaš.