BRATISLAVA 7. apríla (SITA) - V júnových parlamentných voľbách bude prevládať boj o reformy, ktorý zafarbí konfrontácia konzervatívnych hodnôt s liberálnymi, uviedla dnes Oľga Gyarfášová z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) na seminári o predvolebných prieskumoch. Vyplynulo z nich, že pravo-ľavé rozdelenie spoločnosti je tentoraz veľmi výrazné, pripomenula Gyarfášová. Na pomyselnej na hodnotovej konzervatívno-liberálnej osi má jednoznačne excentrické umiestnenie Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Strana SMER-sociálna demokracia (SMER-SD) je v strede osi, pričom nemá polarizovanú pozíciu voči SDKÚ-DS, ktorá je najproreformnejšou stranou z celého slovenského politického spektra, uviedla Gyarfášová.
Z doterajších skúseností vyplynulo, že strany SDKÚ-DS a SMER-SD majú najlabilnejšie volebné zázemie. Šéf mediálneho odboru SMER-SD Marek Maďarič pre agentúru SITA povedal, že strana sa snaží poučiť z volieb v roku 2002, keď jej kampaň bola preplnená posolstvami, občas málo zrozumiteľnými. Priznal, že stredoľavé zafarbenie strany môže byť nevýhodou a môže doplatiť na iracionálnu zložku vo volebnej motivácii, keďže SMER-SD nie je založený na národnom ani menšinovom princípe, na ktorý voliči nereagujú náladovo.
Strana maďarskej koalície (SMK), KDH a Komunistická strana Slovenska (KSS) majú najstabilnejšiu volebnú základňu. V súvislosti s prieskumami volebných preferencií Gyarfášová pripomenula, že v SR sa potvrdzuje medzinárodný trend, keď výskumné agentúry sa v prieskumoch čoraz viac vzďaľujú od volebných výsledkov. Gyarfášová to odôvodňuje tým, že stabilné demokratické štáty mávajú nestabilnú politickú scénu.
Volebné prieskumy síce ovplyvňujú rozhodovanie voličov, nie však podstatne, pripomenula Gyarfášová. Údaje, ktoré z nich vyplývajú, mapujú volebné preferencie v čase, keď sa vykonávali, a nemali by sa v médiách preceňovať, dodala. Slovenské výskumné agentúry nerobievajú volebné prognózy. Ivan Dianiška z agentúry FOCUS povedal, že nemajú na to kapacity, ani čas. Prognózy však robia české výskumné agentúry. Jan Herzmann z pražskej výskumnej agentúry Factum Invenio povedal, že prognostika je len orientačná a ovplyvňuje ju nestabilita a náladovosť určitej časti voličského spektra, nepredvídateľné politické javy a počasie. Pre agentúru SITA povedal, že aj voliči Českej republiky sa do určitej miery riadia predvolebnými prieskumami, nie je to však hlavný faktor, ktorý ich ovplyvňuje. Zdôraznil, že imidžové vlastnosti politikov pôsobia na českých voličov viac, ako volebný program strán, ktoré reprezentujú.