Politológ Láslzó Öllös tvrdí, že zostanú štandardné ako v súčasnosti. "Obe krajiny sú v Európskej únii a únia je pevná entita," povedal pre agentúru SITA. Tesný výsledok prvého kola sa podľa neho očakával, v druhom kole parlamentných volieb dáva viac šancí vládnym socialistom. Za dôležité prekvapenie považuje, že sa do parlamentu dostalo Maďarské demokratické fórum (MDF).
"Súčasná vládna koalícia má po prvom kole miernu väčšinu a dobré vyhliadky pred druhým kolom," hovorí Öllös. V druhom kole je väčšinový systém a v okrskoch bez tradičnej podpory ľavice alebo pravice má vládna koalícia lepšiu pozíciu. Dá sa tiež očakávať, že socialisti sa rýchlo dohodnú s doterajším partnerom - liberálnym Zväzom slobodných demokratov (ZSD). Na druhej strane opozičné MDF po skúsenostiach z minulosti nechce ísť do vlády s Fideszom a bude sa snažiť posilniť v opozícii. Pravica bude tiež ťažšie mobilizovať voličov. "V Maďarsku výsledky 1. kola majú vždy aj psychologický efekt - motivačný a demotivačný," vysvetlil Öllös.
Hoci zmeny v medzištátnych vzťahoch medzi SR a Maďarskom neočakáva, iné je to v prípade maďarskej menšiny. Politika oboch strán je však podľa neho podobná, odlišný je spôsob komunikácie. Téma zahraničných Maďarov nefigurovala ani v predvolebnej kampani. Z kampane vypadla po tom, ako občania v referende odmietli dvojité občianstvo pre svojich krajanov.