BRATISLAVA 10. apríla (SITA) - Politické strany, ktoré kandidujú v júnových parlamentných voľbách, by mali vo svojich volebných programoch, ale najmä v povolebnej praxi podporovať vzdelanie a výskum na Slovensku. Na svojom ostatnom zasadnutí ich k tomu vyzvala Slovenská rektorská konferencia (SRK). Obracia sa na politikov, aby podporili zvyšovanie investícií do vzdelávania, vedy a výskumu. Za jednu z prioritných oblastí pre zefektívnenie všetkých akademických činností vysokých škôl v rámci spoločného Európskeho vysokoškolského a výskumného priestoru SRK považuje aj iniciatívu na prípravu a následné vypracovanie návrhu novely alebo nového zákona o vysokých školách.
Rektori dodávajú, že investície do vysokoškolského vzdelávania sú investíciami pre budúcu prosperitu krajiny a jej obyvateľov. Pripomenuli, že Slovensko dáva po Cypre a Malte najmenej finančných prostriedkov na vedu a výskum zo všetkých krajín Európskej únie (EÚ), a to 0,53 percenta HDP. Rovnaká situácia je aj v dotáciách na vysoké školstvo, ktoré predstavujú 0,89 percenta HDP. Podľa nich nízke výdavky na vzdelávanie, vedu a výskum spôsobujú, že slovenské vysoké školstvo je trvalo podfinancované, infraštruktúra vysokých škôl je zastaraná. Ambíciou Slovenska by malo byť dosiahnutie požadovanej úrovne EÚ vo financovaní vysokého školstva, čo sú 2 percentá HDP a investovanie 3 percent HDP do vedy a výskumu.
Slovenské vysoké školy uskutočnili už podstatnú časť reformy, ak však nebudú mať dostatok finančných prostriedkov na základný chod, rozvoj, inováciu prístrojovej infraštruktúry alebo priestorových kapacít, na skvalitnenie pedagogického zboru – nebudú môcť konkurovať členským krajinám únie.