BRATISLAVA 11. apríla (SITA) - Júnové parlamentné voľby na Slovensku by nemali mať vplyv na pokračovanie reforiem. Vyhlásil to na konferencii Minerva o úspechoch a výzvach znalostnej ekonomiky na Slovensku predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso. Je jedno, či je pri moci vláda pravicová alebo ľavicová. Členské krajiny Európskej únie (EÚ) sa zaviazali, že reformy budú plniť, a tento záväzok treba rešpektovať, pripomenul Barroso. Zo štyroch hlavných priorít Minervy sa zmienil predovšetkým o vzdelaní, ktoré označil za hlavnú hybnú silu Európy v budúcnosti. EÚ sa podľa Barrosových slov dohodla, že od roku 2007 zabezpečí zamestnanie alebo školenie každému vysokoškolákovi do šiestich mesiacov od skončenia školy. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda na margo toho povedal, že ciele sú jedna vec a nástroje na jej dosiahnutie druhá. Pripomenul, že žiadny systém komunistických umiesteniek s 50-tisícovými platmi sa u nás uplatňovať nebude a každý vysokoškolák si svoje miesto na výslní musí vybojovať sám.
Slovenská republika pozitívne prijala rozhodnutie Európskej komisie, že ťažisko Lisabonskej stratégie sa presunulo do národných ekonomík a je priamo naviazané na uskutočňovanie reforiem v členských štátoch EÚ, zdôraznil Dzurinda. Pripomenul, že projekt MINERVA, ktorý je slovenskou aplikáciou Lisabonskej stratégie (LS), nemá v SR alternatívu tak, ako LS nemá alternatívu v Európe. Toto je podľa Dzurindu pre ďalší vývoj SR podstatné. Slovensko musí skvalitniť svoj vzdelávací systém. Potrebujeme nové impulzy pre našu vedu a výskum a musíme vytvoriť lepšiu obojsmernú väzbu medzi našimi školami a praxou. Nemôžeme horliť za MINERVU a zároveň sa brániť kvalitnému zákonu o vysokých školách, zdôraznil Dzurinda. Musíme evalvovať naše vysoké školy, poznať ich medzinárodný rating, nech to akokoľvek bolí, pripomenul.
Slovensko má do roku 2010 takmer strojnásobiť štátne výdavky na vedu a výskum a vynakladať na ne 1,8 % HDP. Napriek tomu budeme v tom čase na 15. mieste v rámci EÚ. Pre nás je však podstatnejšia tendencia a vývoj ako momentálny stav, pripomenul Dzurinda. Varoval však pred nesprávnym chápaním projektu MINERVA. Tá nie je automat, alebo akýsi generátor nápadov a myšlienok, ktorý bude pracovať sám od seba. Vzdelanostná ekonomika je o myslení a to bolí, pripomenul slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.