"Vláda a ani jedna z koaličných strán nie je žiadnou zo strán tohto sporu. Nechceme preto do toho zasahovať ani vyhláseniami, ani komentovaním," povedal novinárom predseda SDKÚ a vlády Mikuláš Dzurinda po rokovaní Koaličnej rady.
Tvrdí, že financovanie školstva a platy zdravotníkov sú dve rozdielne veci. "V školstve sme zaviedli normatívy, ale kompetencia financovať platy učiteľov zostala vláde. Práve cez normatívy NR SR skresala rozpočet o 300 mil. Sk a vicepremiér (Ivan) Mikloš nič iné neurobil, iba to vykompenzoval tak, aby sa naplnili záväzky. V zdravotníctve už ten priamy vzťah neexistuje. Tu neplatia tabuľky, tu nie je priama väzba medzi vládou, konkrétnym ministerstvom a platmi lekárov," zdôraznil predseda SDKÚ. Podľa neho v prípade zdravotníkov platí Zákonník práce, kde zamestnávateľom je konkrétne zdravotnícke zariadenie a jeho sociálnym partnerom je konkrétna odborová organizácia.
Predseda SMK Béla Bugár je presvedčený, že orgány NR SR a ani vláda by nemali v prípade štrajku zasahovať. "A ani nemôžu. Štát odovzdáva svoje peniaze priamo poisťovniam a VšZP uzatvára zmluvy. A na ich základe do jednotlivých nemocníc idú finančné prostriedky," vysvetlil Bugár.
Za kľúčové Dzurinda považuje dokončenie reformy zdravotníctva, pričom sa o tejto téme už diskutovalo aj pri prvej rozprave o východiskách štátneho rozpočtu na budúci, ako aj ďalšie roky. "A je tu ešte jedna možnosť. Európske peniaze. Máme eminentný záujem, aby napríklad zdravotníctvo malo samostatný operačný program. S obrovskými peniazmi, ktoré budú môcť zdravotnícke zariadenia využívať na modernizáciu napríklad infraštruktúry," dodal Dzurinda.