Bratislava 12. apríla (TASR) - Štrajkujúci zdravotníci dnes na zhromaždení v Bratislave vyzvali ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, aby odstúpil. "Vyzývame Zajaca, aby odskákal do minulosti, lebo my sme si pri jeho ministrovaní toho už odskákali veľa," vyhlásil šéf štrajkového výboru petržalskej nemocnice Juraj Čierny.
Lekári a zdravotnícki pracovníci súčasne uviedli, že zotrvajú v ostrom štrajku minimálne do stredy 19. apríla. Na bratislavské Hviezdoslavovo námestie prišlo podporiť ich zhromaždenie približne 1500 ľudí.
Na zotrvaní v štrajku sa uzniesol dnes celoslovenský štrajkový výbor, ktorý zdravotníci vytvorili zo štrajkových výborov jednotlivých nemocníc. Celoslovenský výbor je splnomocnený rokovať s predstaviteľmi vlády a ministerstva zdravotníctva. Je s nimi pripravený rokovať aj počas veľkonočných sviatkov. Pokiaľ rokovania nebudú do 19. apríla, sú lekári pripravení zvoliť také zákonné metódy štrajku, ktoré budú mať "oveľa tvrdšie dopady".
Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár vyzval na rokovania premiéra Mikuláša Dzurindu, pretože on jediný môže podľa neho situáciu v zdravotníctve riešiť. "Premiér by si mal spomenúť na svoje predvolebné heslo ďKde je vôľa, tam je cesta,ď pretože vôľa sa zjavne u neho stratila," vyhlásil Kollár na zhromaždení. Označil míting za občiansky, pretože lekárov prišla podporiť aj široká verejnosť.
Lekárov listom podporil aj verejný ochranca práv Pavel Kandráč, štrajk označil za legitímny a v súlade s Ústavou SR. Pred zhromaždenými zdravotníkmi zo 14 miest Slovenska vystúpili ich odboroví zástupcovia z nemocníc, predstavitelia Konfederácie odborových zväzov SR a viacerí umelci.
V dave sa objavili transparenty s textami: Vláda nepotrebuje zdravotníkov - občania pouvažujte či Nedáme sa zastrašiť. Vynímala sa aj tabuľka s prečiarknutým obrázkom zajaca.
Občania štrajk lekárov prevažne podporujú, dôležité je podľa nich nájsť správnu mieru. Neobávajú sa, že by štrajk mohol ohroziť výkon zdravotnej starostlivosti.
Lekári ľudí na zhromaždení informovali o svojich požiadavkách a problémoch. Vysvetľovali, že zdravotné poisťovne im ponúkajú nezmyselné a likvidačné zmluvy, ktoré obsahujú limity na lieky pre pacientov a na jednotlivé výkony. Lekári sa posťažovali, že na to, aby si zachovali životný štandard, pracujú vo svojej ambulancii len päť hodín a tri hodiny si privyrábajú v privátnych zdravotníckych zariadeniach.
Do časovo neobmedzeného štrajku vstúpili zdravotníci Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave 6. apríla. V štrajku sú v súčasnosti aj lekári z fakultných nemocníc v Nitre, Banskej Bystrici, Trnave, Prešove, Martine, Trenčíne, Zvolene, či Bojniciach. K požiadavkám štrajkujúcich patrí primerané okamžité zvýšenie platov všetkým zdravotníckym pracovníkom, zastavenie transformácie verejných zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti, zabezpečenie dostupnosti zdravotníckych služieb každému pacientovi a chýbajúcich zdrojov do zdravotníctva zo štátneho rozpočtu.