Materiál totiž nespĺňal ani základné požiadavky na to, aby mohol byť zaradený na program rokovania kabinetu, konštatoval dnes vedúci Úradu vlády SR Tibor Tóth.
Návrh na transformáciu TASR bude podľa Tótha zaradený na rokovanie vlády okamžite po jeho dopracovaní zo strany rezortu kultúry. Jeho dosah na ďalšie fungovanie agentúry však zatiaľ nie je možné predpovedať kvôli jeho doterajším legislatívnym nedostatkom.
Prvý návrh MK SR na transformáciu TASR dostal Úrad vlády 21. decembra 2001. Vzhľadom na to, že nespĺňal všetky náležitosti, vláda 4. januára vyzvala rezort ministra Milana Kňažka, aby nedostatky odstránil. Ministerstvo kultúry to však neurobilo, uviedol Tóth.
Namiesto toho vypracovalo dodatok, ktorý doručilo na Úrad vlády 18. februára. Ani tento dodatok nespĺňal príslušné smernice, ktoré by umožnili jeho zaradenie na rokovanie kabinetu. Úrad vlády preto 8. marca opäť písomne vyzval Kňažkov rezort, aby odstránil chyby v dokumente, pričom ministerstvo do dnešného dňa na túto výzvu nereagovalo.
MK SR vo februárovom dodatku odporučilo transformovať TASR na akciovú spoločnosť v stopercentnom vlastníctve štátu s možnosťou predaja akcií do súkromných rúk. Rozhodlo tak napriek stanovisku generálneho riaditeľa TASR Ivana Čeredejeva, ktorý preferoval premenu agentúry na verejnoprávnu inštitúciu. Čeredejev po zverejnení návrhu ministerstva kritizoval skutočnosť, že úradníci rezortu kultúry svoj zámer nekonzultovali s manažmentom agentúry.