Vo všetkých prípadoch úrad konal na základe podnetu príbuzných. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňu ÚDZS Radoslava Miklášová. Podľa Miklášovej tri zo štyroch prípadov sa skončili úmrtím pacienta.
V prvom prípade podľa ÚDZS lekárska služba prvej pomoci (LSPP) nesprávne poskytla zdravotnú starostlivosť. Lekárka LSPP pri vyšetrení pacientky nenariadila jej prevoz do nemocnice, hoci to vzhľadom na klinický stav pacientky mala urobiť. Porušenie zákona o zdravotnej starostlivosti potvrdilo okrem záveru dohľadu úradu aj stanovisko znalca a odbornej komisie predsedu úradu.
ÚDZS konštatoval porušenie zákona o zdravotnej starostlivosti aj v prípade postupu pracovníkov nemocnice s poliklinikou, ktorí po prijatí pacientky nevykonali plánované diagnostické vyšetrenia. Porušenie zákona úrad zistil dohľadom na mieste a potvrdilo ho aj odborné stanovisko konzultanta.
Podľa ÚDZS zákon o zdravotnej starostlivosti porušili aj pracovníci nemocnice s poliklinikou, ktorí liečbu hospitalizovaného pacienta konzultovali cez telefón. Dvaja službukonajúci špecialisti sa totiž po telefonickom oznámení ošetrujúcim lekárom pacienta nedostavili osobne na požadované konziliárne vyšetrenie ku lôžku pacienta, ale konzultáciu riešili len telefonicky.
Úrad tiež konštatoval porušenie zákona o zdravotnej starostlivosti v prípade lekárky špecializovanej ambulancie. Tá aj napriek opakovaným a neustupujúcim problémom pacienta nediagnostikovala malígne ochorenie v skoršom štádiu a ani nežiadala vyššie odborné zdravotnícke pracovisko o konzultáciu. Tým zanedbala zdravotnú starostlivosť v začiatočnom štádiu ochorenia, keď je najväčšia šanca na úspešnú liečbu.
Okrem oznámení Generálnej prokuratúre SR ÚDZS rozhodne o uložení sankcií. Od začiatku roka úrad podal už 11 trestných oznámení pre podozrenie z porušenia zákona o zdravotnej starostlivosti. Z dôvodu ochrany osobných údajov ÚDZS nemôže konkretizovať mená, zdravotnícke zariadenia ani diagnózy, dodala hovorkyňa ÚDZS Miklášová.