BRATISLAVA 13. apríla (SITA) - Sociálne vylúčenie detí nie je témou, ktorá by sa netýkala Slovenska. Vyhlásila to ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová pri príležitosti prezentácie štúdie UNICEF Stav detí sveta 2006, v ktorej sa konštatuje, že stovky miliónov detí na svete trpí následkami krutého vykorisťovania, diskriminácie a zneužívania.
Výzvou pre Slovensko, ako aj pre každú spoločnosť, ktorá sa snaží o propopulačnú politiku, je podľa Radičovej nájsť podporné mechanizmy na zosúladenie rodinného života a pracovnej sféry. "Práve tieto dva svety a ich neskĺbenie, problémy, ktoré vytvárajú v každodennom živote občanov SR, sú parketou, kde máme obrovský dlh," dodáva. Jedným zo základných problémov v tejto oblasti je šanca životných štartov pre mladých ľudí vytvoriť si rodinu, osamostatniť sa a zabezpečiť si vlastné bývanie. Práve nedostatky v tejto oblasti sú podľa ministerky príčinou, prečo mladí ľudia na Slovensku odkladajú rodičovstvo, alebo zvažujú, či sa vôbec stanú rodičmi. Riešiť túto situáciu by mal štát, avšak nemal by byť "jediným aktérom". Existujú totiž rôzne inštitúcie z mimovládneho sektora, ktoré vedia tieto úlohy naplniť lepšie.
Radičová nie je spokojná ani s pripravenosťou Slovenska na migráciu, ktorá ja ďalšou dôležitou dimenziou propopulačnej politiky štátu. "Nie sme pripravení na príchod imigrantov do SR, máme množstvo problémov od azylovej politiky počnúc až po zaradenie týchto ľudí do nášho kontextu," podotkla. Zdôraznila, že opakom sociálneho vylúčenia je sociálne zaradenie imigrantov i ľudí segregovaných v rómskych osadách. Hlavnou bariérou ich integrácie do spoločnosti je však stereotyp a kultúrna identita v mysliach slovenských občanov. "Zlomiť stereotyp je ťažká vojna, ktorá má niekoľko bitiek. Stereotyp, ktorý máme v hlavách, je predovšetkým naše uzatváranie sa pred inakosťou, naše zatváranie očí pred problémami, ktoré nastoľuje súčasný stav v Slovenskej republike," skonštatovala Radičová.