Bratislava 14. marca (TASR) - Vláde podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara vyhovuje stav "nevyšetrenosti" prípadu údajnej korupcie bývalých poslancov za ĽS-HZDS Karola Džupu a Eduarda Kolesára pri ich prestupe k vládnej koalícii. Po voľbách sa podľa Mečiara celá záležitosť objasní a bude mať vinníkov a zodpovedných.
"Ťažko predpokladať, ak stav nevyšetrenosti tejto vláde vyhovuje, že ho táto vláda dokončí. Ale niet pochybností, že voľbami to neskončí. Bude to mať ďalšie pokračovanie, bude to mať vinníkov a zodpovedných i osoby, ktoré to vykonali," povedal pre TASR Mečiar. "Možno, že z toho prostredia niekoho vyhodia a povedia - ty sa choď obetovať a možno, že sa nájdu skutoční vinníci," spresnil. Podľa neho sa veci v riešení prípadu hýbu dopredu. Za zaujímavú považuje líder ĽS-HZDS obhajobu oboch politikov, ktorí sa podľa neho utiekajú k tomu, že majú rodiny a domáhajú sa milosti, než by sa vyjadrovali k veci a k udalostiam, ktoré sa stali. "To, že nie je známe, kto korumpoval ako osoba, to bude vec vyšetrovania a po voľbách to pôjde veľmi rýchlo," poznamenal.
Pohyby poslancov v parlamente sa podľa Mečiara nikdy nedejú "čisto". "A polícia dokázala, že je za tým korupcia. To znamená, že vláda sa opiera nie o vôľu občanov, nie o legitímnu Národnú radu SR, ale o skorumpovaných poslancov. To je hrôza pre demokraciu," konštatoval predseda ĽS-HZDS. Podľa neho práve násilná deformácia zastupiteľských a straníckych štruktúr v prospech podpory vládnej koalície stáli za skutočnosťou, že slovenská vláda ako v jednej z mála stredoeurópskych krajín vydržala po vstupe SR do EÚ celé funkčné obdobie, hoci inde prechádzali kabinety vnútornou krízou a výmenami.
Džupa s Kolesárom, roky patriaci k tvrdým zástancom Vladimíra Mečiara, sa ku koalícii pridali zo dňa na deň minulý rok v septembri, keď po odchode strany ANO do opozície vládne subjekty nemali dostatok poslancov a parlament bol štyri dni neuznášaniaschopný.
Trestné oznámenie kvôli podozreniam z korupcie v NR SR potom podali predseda poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintner, vtedajší minister vnútra Vladimír Palko a rovnako urobil aj predseda ĽS-HZDS. S videonahrávkami dokazujúcimi pokusy korumpovať poslancov vystúpil aj predseda ANO Pavol Rusko, pričom išlo o nahrávky jeho exkolegov Ivety Henzélyovej a Jozefa Elsnera.