Bratislava 13. marca (TASR) - Vláda SR dnes schválila Správu o stave bezpečnostnej situácie na Slovensku za minulý rok, ktorú predložil minister vnútra SR Ivan Šimko.
Materiál hodnotí stav a vývoj bezpečnostnej situácie, informuje o objasnenosti trestných činov, priestupkovosti, dopravnej nehodovosti, ochrane verejného poriadku a štátnych hraníc. Podrobne informuje o stave ekonomickej a násilnej kriminality, pričom sa osobitne venuje aj trestnej činnosti spojenej s drogami. Konštatuje, že v minulom roku došlo opätovne k jej nárastu. Drogy sa dovážajú a ďalej distribuujú po tradičných pašeráckych cestách - Balkánskej a Hodvábnej ceste, ako aj leteckými trasami z Južnej Ameriky. Ako kuriéri sa najčastejšie využívajú naši občania, Česi, a občania balkánskych štátov. Na Slovensku súčasne pôsobia skupiny, ktoré sú súčasťou zahraničných zločineckých gangov, prípadne s nimi úzko spolupracujú a zabezpečujú kuriérov, prekládku a dočasné uschovanie drog.
Organizátormi dovozu drog mimo územia SR sú prevažne Albánci a ich organizácie, v západných štátoch označované ako "rodiny". V menšej miere sa v tejto oblasti presadzujú Slováci - ide hlavne o emigrantov, ktorí sú prepojení na zahraničné zločinecké štruktúry. V oblasti distribúcie drog zohrávajú hlavnú úlohu opäť organizácie riadené občanmi albánskeho pôvodu, ktoré majú rozdelené územie republiky, na ktorom majú výlučné právo zásobovať dílerov. Pri priamom predaji drog konzumentom zohrávajú primárnu úlohu rómske rodinné klany, ktoré zabezpečujú priamy predaj drog spravidla v bytoch. Ďalšou formou je predaj "na telefón", kedy díler nosí so sebou len 5-10 skladačiek.
Osobitnou kapitolou v správe je prevádzačstvo. Vlani chcelo slovenské štátne hranice nelegálne prekročiť 15 548 migrantov, čo predstavuje nárast o takmer 160 percent oproti roku 2000. Zaevidovalo sa 112 trestných činov prevádzačstva, na ktorých sa podieľalo 242 osôb.
Spôsoby prevádzačstva sa neustále zdokonaľujú. Používajú sa špeciálne pripravené úkryty v kamiónoch, osobných motorových vozidlách a v ložnom priestore nákladných vlakov. V úkrytoch dopravných prostriedkov bolo odhalených celkom 221 osôb. Absolútna väčšina ich bola zistená na odchode zo SR, najmä na hraničných priechodoch do Rakúska a Česka. Ďalšou formou je preprava migrantov na pozmeňované alebo falšované doklady, v prevažnej miere na pasy občanov rómskej národnosti, alebo pod hlavičkou zahraničných cestovných kancelárií. Minulý rok bolo najviac prevádzaných osôb z Indie, Afganistanu, Vietnamu a Iraku.