Je to dané aj stavom rómskej reprezentácie na Slovensku. Na druhej strane všetky vládne stratégie po roku 1990 nemali konkrétne výstupy a chýbala im kontinuita. Reagovala tak dnes v Prešove na otázku, ako v porovnaní s inými krajinami vidí situáciu svojej národnostnej menšiny v SR. Uznala, že ide minimálne o problém Európy, ale ona ho chce vnímať len ako problém Slovenska s jeho špecifickými dimenziami.
To, že Európska únia má pre vstup SR ako jedno z politických kritérií riešenie postavenia Rómov, nemusí byť rozhodujúce. Dôležitejšie je, či vláda SR bude prijímať programy a najmä náležite finančne kryť ich realizáciu. Informovala, že ona sama disponuje na tento rok len 50 miliónmi Sk vo všeobecnej pokladničnej správe. Poučená týmto stavom chce pripraviť programy, ktoré by boli súčasťou štátneho rozpočtu na rok 2003.
Sama najviac nádejí vkladá do komplexného rozvojového programu rómskych osád. Ako jednu z priorít ho vypracoval jej sekretariát po tom, čo pred 8 mesiacmi prevzala jeho vedenie. Očakáva však, že jeho prerokovanie a schválenie vládou asi o dva týždne nebude jednoduché. V súčasnosti je v pripomienkovom medzirezortnom konaní. Program ráta so zriadením terénnych sociálnych pracovníkov, rieši o. i. otázky vzdelávania, zdravotnej osvety, v tom plánovaného rodičovstva, nezamestnanosti.
K. Orgovánová zdôraznila, že vnímať Rómov len ako sociálnu skupinu je zavádzajúce. Z celej rómskej komunity v SR patrí asi tretina do skupiny sociálne na pomoc odkázaných ľudí. Podľa jej približných informácií je v SR 600 rómskych osád, v ktorých žije 140 tisíc ľudí. Podľa výsledkov minuloročného sčítania obyvateľstva sa k rómskej menšine prihlásilo 90 tisíc občanov.
Splnomocnenkyňa prednášala dnes v Prešove v rámci dlhodobého cyklu diskusných večerov organizovaných tamojšou kanceláriou Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.