RUŽOMBEROK 17. apríla (SITA) – Prvé Združenie zástupcov neštátnych detských domovov (ZZNDeD) na Slovensku vzniklo v uplynulých dňoch v Ružomberku. Jeho členmi sú riaditelia, odborníci a dobrovoľníci zo 17 slovenských neštátnych detských domovov. Agentúru SITA o tom informoval predseda ZZNDeD Viktor Blaho.
Hlavným cieľom združenia je podľa Blaha dosiahnuť optimálne životné podmienky pre deti a mládež s nariadenou ústavnou výchovou a pre mládež po ukončení náhradnej ústavnej výchovy. „Chceme presadzovať a pomáhať im realizovať ich potreby, záujmy a práva,“ vyhlásil Blaho.
Vo Výbore ZZNDeD pracujú Libor Kobyda z Detského domova-Detský smiech v Trenčíne, zástupkyňa Domova detí v Ľubietovej Jana Trvalová a Silvia Pančíková z Detského domova Náhradné rodiny DC v Ružomberku.
Potrebu vytvoriť združenie iniciovalo Detské centrum (DC)-Spoločnosť pre pomoc deťom v SR, odkázaným na náhradnú výchovu so sídlom v Ružomberku. DC ako prvé na Slovensku v roku 1999 zriadilo virtuálny neštátny detský domov Náhradné rodiny DC.
Blaho podotkol, že vytvoreniu združenia predchádzala vzájomná, takmer trojročná spolupráca neštátnych zariadení náhradnej starostlivosti. Na Slovensku podľa Blaha žije v klasických detských domovoch s prevládajúcou kolektívnou výchovou približne 3 500 detí od najmladších do 25 rokov. V špeciálnych internátnych školách je umiestnených ďalších približne 1 000 detí odkázaných na náhradnú výchovu. „Len približne 350 detí je umiestnených v zariadeniach, ktoré sa formami a metódami práce približujú štandardu prirodzenej rodiny,“ povedal Blaho.
Na Slovensku po roku 1998 vzniklo 18 neštátnych detských domovov-zariadení náhradnej starostlivosti. Najprogresívnejšie z nich sa po vzore ružomberského DC venujú náhradnej starostlivosti v profesionálnych náhradných rodinách. V roku 2001 bolo do 60 profesionálnych náhradných rodín umiestnených 119 detí. Dopyt po tomto druhu náhradnej výchovy zo strany rodín, ktoré by chceli vychovávať deti odkázané na náhradnú výchovu, je podľa Blaha veľký. „V prípade priaznivejšej situácie na Slovensku by okamžite bolo možné do nich umiestniť niekoľkonásobne viac detí, ako je to doteraz,“ dodal Blaho. Východisko vidí v novom zákone o sociálno-právnej ochrane detí a sociálnej kuratele, ktorý platí od začiatku tohto roka.