J.Kaltenbach: Niečo nie je v poriadku tam, kde môže dôjsť k útoku ako v B. Čabe
Budapešť 27. marca (TASR) - V krajine, v ktorej môže dôjsť k akémukoľvek útoku na menšinovú inštitúciu "nie je niečo v poriadku". Subjekty verejného života a masmédia musia vytvárať v spoločnosti takú atmosféru, aby sa v Maďarskej republike nikdy nemohol zopakovať incident z Békéšskej Čaby. V reakcii na protislovenské nápisy, ktoré sa objavili počas uplynulého víkendu na Dome slovenskej kultúry, ako aj na ďalších miestach Békéšskej Čaby to uviedol v Ajke v pondelok ombudsman parlamentu Maďarskej republiky pre práva národnostných a etnických menšín Jenö Kaltenbach.
"Je zrejmé, že tento čin chcel byť odpoveďou na útoky na Generálny konzulát Maďarskej republiky v Košiciach, sochu Sándora Petöfiho v Bratislave-Petržalke, ako aj školy s vyučovacím jazykom maďarským na Slovensku. Je však poľutovaniahodné, že jestvujú takí ľudia, ktorí sa domnievajú, že kvôli tomu musíme vystúpiť proti Slovákom žijúcim v Maďarsku," formuloval dlhoročný predstaviteľ nemeckej menšiny a dodal: Neverím, že by ktokoľvek spochybňoval lojalitu príslušníkov slovenskej minority voči Maďarsku.
Pobúrenie a poľutovanie nad protislovenskými nápismi, ktoré sa v uplynulých dňoch objavili na viacerých miestach župy Békés, vyjadrili v spoločnom vyhlásení Celoštátna slovenská samospráva (CSS), o ktorej reakcii informoval už v pondelok TASR jej predseda Ján Fúzik, Miestna slovenská samospráva v Békéšskej Čabe, Čabianska organizácia Slovákov, Slovenské gymnázium v Békéšskej Čabe, ako aj samospráva duchovného centra dolnozemských Slovákov. Piati signatári vyjadrili vo vyhlásení presvedčenie, že takéto prejavy sú v rozpore s úsilím o priateľstvo a spolunažívanie oboch národov. Štvavé nápisy, ktoré sa v noci na sobotu objavili na múroch objektov v Békéšskej Čabe, sú aj v rozpore s vedomím úsilím niekoľko storočí v župnom sídle v pokoji spolunažívajúcich Maďarov a Slovákov. Podpísaní na záver vyhlásenia, ktoré zverejnili v maďarskom i slovenskom jazyku, vyjadrili presvedčenie, že všetci ľudia dobrého úmyslu v Békéšskej Čabe a v Maďarskej republike vôbec, ktorým nechýba európsky spôsob myslenia a ktorí si vážia zákonnosť, čo najrozhodnejšie odsúdia takéto a podobné prejavy. Maďarské ministerstvo zahraničných vecí, ako aj primátor Békéšskej Čaby János Pap reagovali na udalosti uplynulého víkendu už skôr.
Maďarská polícia intenzívne pracuje na odhalení páchateľov z Békéšskej Čaby
Budapešť 27. marca (TASR) - Maďarská polícia pokračuje v intenzívnom pátraní po neznámych páchateľoch, ktorí majú na svedomí protislovenské heslá vo viacerých lokalitách župy Békés. Policajné zdroje, ktoré si želajú zostať v anonymite, pre TASR dnes uviedli, že pokračuje zhromažďovanie údajov o potenciálnych páchateľoch vandalských činov a overovanie ich alibi v inkriminovanom čase.
Informácie maďarských médií, podľa ktorých by mohlo ísť o mladistvých alebo mladých ľudí, spomínané zdroje nechceli potvrdiť, ani dementovať, zdôraznili však, že vyšetrovanie prípadu a pátranie po páchateľoch napreduje. Za vandalský čin, ktorého cieľom bolo narušiť doterajšiu atmosféru tolerantného spolunažívania békéščabianskych Slovákov a Maďarov, označil najvyšší predstaviteľ budapeštianskeho Úradu pre národnostné a etnické menšiny (NEKH) János Báthory protislovenské nápisy na Dome slovenskej kultúry v liste adresovanom riaditeľke tejto ustanovizne Anne Ištvánovej. Odosielateľ vyjadril súčasne nádej, že občania Békéšskej Čaby odsúdia tento čin a jednotne vystúpia proti všetkým subjektom, ktoré v tradične multietnickom meste prejavia nezodpovednosť. Aj parlamentná frakcia opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) zaslala riaditeľke Domu slovenskej kultúry list, v ktorom rozhodne odsúdila protislovenské nápisy v Békéšskej Čabe.
"Vážnosť prípadu nezmierňuje fakt, že ide o ojedinelý prejav. MSZP ako najväčšia opozičná strana vystúpi aj v budúcnosti najrozhodnejšie proti akýmkoľvek formám a prejavom vyvolávania nenávisti."
Maďarskí politici majú nenahraditeľnú úlohu v úsilí o jednoznačné potlačenie nenávistných prejavov, nacionalistických predsudkov a rasizmu, vyplýva z listu. V dokumente, ktorý podpísal Sándor Nagy, sa súčasne zdôrazňuje, že útok voči Domu slovenskej kultúry v Békéšskej Čabe je osobitne nevhodný, keďže činnosť tejto inštitúcie slúžila vždy slovensko-maďarskému porozumeniu a historickému zbližovaniu. V komuniké Samosprávy župy Békés, ktoré podpísal podpredseda Géza Jeszenszki, sa zdôrazňuje, že v Békéšskej Čabe si ľudia ani nepamätajú podobný čin, pretože je to čosi, čo je cudzie ich naturelu. Vedenie župnej samosprávy aj naďalej podporuje zriadenie Generálneho konzulátu SR v Békéšskej Čabe, pretože táto inštitúcia môže ďalej zlepšiť vzťahy medzi župou Békés a Slovenskou republikou, uvádza sa v stanovisku.
Denníky v Békešskej župe venujú veľkú pozornosť protislovenským nápisom
Békešská Čaba 27. marca (TASR) - Veľkú pozornosť venujú prípadu protislovenských nápisov, ktoré sa počas víkendu objavili na viacerých miestach Békešskej Čaby, ako aj na objekte Hungarotelu v neďalekej Gyule, aj dnešné vydania regionálnych denníkov Békés Megyei Hírlap a Békés Megyei Nap.
Prvý z nich prináša rozsiahly pôvodný materiál pod názvom Štvavé nápisy: Čo sa skrýva za RACS, v ktorom autori špekulujú o význame štyroch písmen, predstavujúcich akýsi podpis pod každým z inkriminovaných nápisov. Písmeno R by mohlo byť skratkou regionalistu alebo rasistu, Aby zastupovalo anarchistu, kým CS by údajne mohlo byť skratkou maďarského slova Csoport, ktoré v preklade znamená skupinu. Békés Megyei Hírlap informuje o odsúdení činu primátorom Békešskej Čaby Jánosom Papom, ktorý zdôraznil, že Slováci a Maďari v tomto meste sa dokážu o všetkom porozprávať, mesto je otvorené problémom dolnozemských Slovákov a zo spolunažívania príslušníkov oboch národností nemôže vyplývať takýto hanebný čin.
Pravdepodobne ide o provokáciu na vonkajší podnet, konštatoval primátor a dodal: "Dúfam, že prípad negatívne neovplyvní vzťahy medzi Békešskou Čabou a Slovenskom."
Podobne ako spomínané periodikum aj Békés Megyei Nap prináša úryvky z listu, ktorý zaslala riaditeľke Domu slovenskej kultúry Anne Ištvánovej parlamentná frakcia Maďarskej socialistickej strany (MSZP), informuje o spoločnom vyhlásení piatich väčšinou slovenských inštitúcií v Maďarskej republike a prináša aj text vyhlásenia miestneho poslanca parlamentu za vládny Zväz mladých demokratov-Maďarskú občiansku stranu (FIDESZ-MPP) Lászla Végha.
"Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa v posledných rokoch -medziiným aj vďaka békeščabianskym stretnutiam najvyšších štátnych predstaviteľov - vyvíjajú vo všetkých oblastiach čoraz pozitívnejšie, čoho príkladom je aj otvorenie Generálneho konzulátu SR v Békešskej Čabe. Prízemné, vulgárne písanie po múroch síce nenapomáha dobrej susedskej spolupráci, našťastie ju však už nedokáže pokaziť," uvádza sa v stanovisku predstaviteľa mladých demokratov.
Podobné činy "cudzie maďarskej mentalite" odsúdila v stanovisku, o ktorom informuje dnešné vydanie Békés Megyei Nap, aj Strana maďarskej spravodlivosti a života (MIÉP). Jedinou vhodnou reakciou na "podozrivo podobné atrocity, ktoré sa vyskytujú v okolitých krajinách a ktoré dopadajú na tamojších Maďarov," môže byť podľa MIÉP rozumná odpoveď. Ako dnes TASR informovala riaditeľka Domu slovenskej kultúry Anna Ištvánová, pobúrenie v súvislosti s provokáciou v Békešskej Čabe vyjadril písomne aj Maďarský mierový zväz. Predseda organizácie prof. György Köteles v liste zdôraznil, že pri organizovaní spoločných podujatí, dejiskom ktorých bol práve Dom slovenskej kultúry, sa opakovane presvedčil o úprimnej snahe jeho vedenia i návštevníkov o zachovanie a obohatenie priateľstva medzi oboma národmi.
"Čo najrozhodnejšie odsudzujeme provokáciu voči Vašej inštitúcii, ktorú hodnotíme ako ojedinelý prejav extrémne nacionalistických síl. Sme presvedčení, že vzťahy našich krajín a národov v civilizovanej Európe musia charakterizovať porozumenie, tolerancia a dôvera. Je našou spoločnou zodpovednosťou a úlohou pracovať na tom," uvádza sa v závere listu Maďarského mierového zväzu.
Do festivalu OSN o dialógu civilizácií sa zapojí aj Žilina
Ženeva 27. marca (TASR) - Gymnázium na Hlinskej ulici v Žiline sa vo štvrtok zapojí do festivalu poézie pod záštitou OSN, ktorý je zameraný na "dialóg medzi civilizáciami" v roku 2001. Básne prednesie asi 20 študentov. Do projektu sa zatiaľ prihlásilo 200 miest z celého sveta, kde sa uskutoční 240 prednesov.
Hlavnou podmienkou účasti bolo zorganizovanie recitácií počas posledného marcového týždňa a voľný vstup pre divákov i interpretov veršov. Všetky prednesené básne zozbierajú do antológie, ktorá sa objaví aj v internetovej verzii. V rovnaký deň ako v Žiline sa prednes poézie uskutoční aj v sídle OSN v New Yorku, a to za účasti nositeľa Pulitzerovej ceny za poéziu Yusefa Komunyakaa a spisovateľky a poetky Joyce Carol Oatesovej. Poézia však v New Yorku zaznie aj na 18 ďalších miestach a verše v rámci festivalu prednesú aj v Pekingu, Soule, Budapešti či Viedni. Básne sa budú niesť i z paluby lode na výskum morského dna, plaviacej sa vo Filipínskom mori.
Idea projektu skrsla v hlave hlavného organizátora Rama Devineniho, ktorý chcel pôvodne zorganizovať prednes poézie na pôde OSN. Devineni, majiteľ malého vydavateľstva v New Yorku, sa inšpiroval hlasovaním Valného zhromaždenia OSN zo 4. novembra 2000, ktoré vyhlásilo rok 2001 za Rok dialógu medzi civilizáciami.
Bližšie informácie o festivale jeho usporiadatelia zverejňujú na internetovej adrese: www.dialoguepoetry.org.
Prezident Schuster vystúpi v Európskom parlamente
Brusel 27. marca (TASR) - Slovenský prezident Rudolf Schuster navštívi 16. mája sídlo Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde vystúpi s prejavom pred poslancami a stretne sa s jeho predsedníčkou Nicole Fontainovou. TASR to potvrdil bruselský úrad predsedníčky EP. Prezident SR vystúpi na plenárnom zasadnutí EP v stredu 16. mája presne napoludnie. Pôvodne mal Európsky parlament navštíviť už minulý rok v júli, vzhľadom na vážne zdravotné problémy však musela byť návšteva zrušená. Schuster bude vôbec prvým slovenským prezidentom, ktorý vystúpi na pôde Európskeho parlamentu.
Rakúska vláda vyčlenila pre armádu 100 miliónov šilingov navyše
Viedeň 27. marca (TASR) - Rakúska vláda dnes rozhodla nielen o predĺžení výpomoci armády pri ochrane rakúskych hraníc s Maďarskom a Slovenskom, ale aj o pridelení finančných prostriedkov navyše. Rakúsky minister obrany Herbert Scheibner uviedol, že dodatočných 100 miliónov šilingov je určených na nákup techniky a prístrojov. Termín, do ktorého sa armáda bude podieľať na ochrane rakúskych hraníc, oznámia neskôr. Pôvodne sa počítalo s predĺžením lehoty do 31. decembra 2001.
EK asi navrhne päťročné obmedzenie voľného pohybu osôb
Brusel 27. marca (TASR) - Európska komisia (EK) pravdepodobne navrhne v polovici apríla päťročné prechodné obdobie, počas ktorého bude obmedzený voľný pohyb pracovných síl z terajších kandidátskych krajín po ich vstupe do Európskej únie (EÚ). S odvolaním sa na bruselské diplomatické zdroje o tom informovali západoeurópske médiá.
Komisia má podľa všetkého podporiť požiadavku Nemecka a Rakúska, ktoré susedia s kandidátskymi krajinami východnej Európy a obávajú sa v prípade voľného pohybu osôb prílevu lacnej pracovnej sily. Berlín a Viedeň pôvodne žiadali sedemročné prechodné obdobie na voľný pohyb. EK sa však rozhodla pristúpiť ku kompromisu, pretože niektoré členské štáty - napr. Holandsko, Británia, Írsko, Španielsko či Portugalsko - obmedzenie voľného pohybu pracovníkov odmietajú. Navrhne päťročné prechodné obdobie, ktoré bude môcť každá krajina v prípade potreby jednostranne predĺžiť o ďalšie dva roky.
Návrh spoločnej pozície pre rokovania s kandidátskymi krajinami o kapitole voľný pohyb osôb má EK predložiť členským štátom 11. apríla.
Zástupcovia krajín SEI ukončili schôdzku v Terste prijatím spoločnej deklarácie
Terst 27. marca (TASR) - Prijatím deklarácie vyzývajúcej členské štáty Stredoeurópskej iniciatívy (SEI) na harmonizáciu práva sa dnes v talianskom Terste skončila schôdzka predstaviteľov SEI. Slovenskú republiku na podujatí zastupoval minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Harmonizácia v oblasti práva v členských štátoch SEI by sa mala prejaviť v tom, že trestné činy alebo jednotlivé právne postupy, najmä v trestnom práve, budú v jednotlivých krajinách čo najpodobnejšie, aby spolupráca medzi nimi bola čo najbezproblémovejšia, uviedol pre TASR minister Čarnogurský.
Delegáti schôdzky v deklarácii vyzvali na priamu spoluprácu orgánov činných v trestnom konaní a spoluprácu medzi súdmi, spoločné vzdelávanie sudcov a prokurátorov a vytvorenie kooperujúcich kontaktných miest súdov v jednotlivých krajinách, ktoré by urýchľovali a uľahčovali priamu spoluprácu. Ján Čarnogurský ponúkol za SR účastníkom aj konkrétnu formu praktickej spolupráce. V prípade nevybavenia slovenskými súdmi rôznych dožiadaní zo strany niektorej účastníckej krajiny, týkajúcich sa napr. doručenia listiny, majú súdy v rámci krajín SEI možnosť písomne sa obrátiť na J. Čarnogurského, ktorý potom v rámci svojich kompetencií bude konať v záujme rýchleho vybavenia takéhoto dožiadania.
Minister spravodlivosti mal v rámci schôdzky v Terste možnosť rokovať aj s niektorými svojimi rezortnými kolegami v SEI. Čarnogurský absolvoval stretnutia so zástupcami krajín Visegrádskej štvorky, JZR, Slovinska, Bulharska, Rumunska, Rakúska a Talianska. SEI je voľné združenie, ktorého cieľom je priblížiť štáty strednej a východnej Európy k európskym štruktúram, podporiť európsku integráciu a ekonomické zmeny v reformovaných krajinách.
Medzinárodný festival Stretnutie v Brne predstaví 14 divadelných škôl
Brno 27. marca (TASR) - Dovedna 14 divadelných škôl z 11 krajín predstaví 11. ročník medzinárodného festivalu Stretnutie - Encounter 2001 od 3. do 7. apríla v Brne. Hlavným poslaním festivalu je utvoriť priestor na stretnutie študentov, učiteľov a divadelníkov svetových divadelných škôl.
"Naším cieľom je vzájomná výmena skúseností a metód a rozširovania pohľadu na európske i svetové divadelné školstvo," povedal dnes na tlačovej konferencii v Brne dekan Divadelnej fakulty Janáčkovej akadémie múzických umení (JAMU) Václav Cejpek. Organizátori festivalu tento rok oslovili 50 vysokých divadelných škôl po celom svete. Z 25 prihlásených potom usporiadatelia vybrali 14 predstavení z 11 krajín. Podľa riaditeľa festivalu Petra Oslzlého nie je hlavným kritériom výberu samotná kvalita predstavenia, ale predovšetkým snaha ukázať rôzne prístupy a metódy práce na jednotlivých divadelných univerzitách.
"Najdôležitejším kritériom je dobývanie bielych miest a rozširovanie pohľadu na súčasné divadelné umenie," poznamenal Oslzlý. Tohto roku po prvý raz sa na festivale predstavia študenti herectva z Kapského Mesta a Johannesburgu v Juhoafrickej republike. Ani tento rok nebudú chýbať spoluzakladatelia festivalu, ktorí sa zúčastnili na všetkých predchádzajúcich desiatich ročníkoch - Vysoká škola múzických umení v Bratislave a Divadelná fakulta Akadémie múzických umení v Prahe. K tradičným hosťom patria budúci herci z holandského Utrechtu a Amsterdamu a divadelníci z Londýna. Okrem toho ponúkne festival prehliadku tvorby pobaltských štátov - Litvy a Estónska a divadelných škôl z Bulharska, Rumunska, Fínska a Slovinska.
Myšlienka usporiadať stretnutie všetkých troch vysokých divadelných škôl z niekdajšieho Československa vznikla v roku 1990 na divadelnej fakulte JAMU. Z pracovného stretnutia českých a slovenských škôl postupne vznikol Mezinárodný festival divadelných škôl Stretnutie - Encounter. Festival v Brne sa stal za desať rokov existencie partnerským festivalom Its, ktorý usporadúva Amsterdam Hoogenschool voor de Kunsten a je považovaný za jeden z najvýznamnejších svojho druhu. V roku 2000 privítal 14 domácich i zahraničných škôl a celkový počet účastníkov presiahol 250 osôb. Predstavenia na štyroch scénach videlo 3250 divákov.
SR má podľa Weissa dobehnúť kandidátske krajiny z prvej vlny
Štokholm 27. marca (TASR) - Slovenská republika má veľkú šancu dobehnúť tie kandidátske krajiny, s ktorými začala Európska únia vstupné rokovania o dva roky skôr. Zástupcov Zahraničného výboru NR SR Petra Weissa, Františka Šebeja a Augustína Mariána Húsku o tom dnes v Štokholme ubezpečili predstavitelia švédskeho parlamentu.
Predsedníčka zahraničného výboru švédskeho parlamentu Viola Furubjelkeová ocenila v rozhovore so slovenskými kolegami vysokú podporu občanov SR pre vstup do EÚ, ako aj široký politický konsenzus v slovenskom parlamente v tejto otázke, uviedol pre TASR predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss. Švédsko sa nestotožňuje s požiadavkami niektorých krajín EÚ na zavedenie až sedemročného prechodného obdobia v oblasti voľného pohybu pracovných síl. Chce dosiahnuť pružné riešenie tejto citlivej otázky a oveľa kratšie prechodné obdobie.
Slovenských poslancov prijala okrem Furubjelkeovej aj predsedníčka švédskeho parlamentu Birgitta Dahlová. Stretli sa tiež s členmi švédskeho Zahraničného výboru, Výboru pre európske záležitosti a vysokými úradníkmi ministerstva zahraničných vecí v Štokholme, ktorí majú na starosti priamo proces negociácií.
Z rozhovorov vyplynulo, že Slovensko urobilo veľký pokrok v príprave na vstup do EÚ. Švédske predsedníctvo robí všetko pre urýchlenie procesu rozšírenia EÚ a dôsledne presadzuje diferencovaný a individuálny prístup ku kandidátskym krajinám, dodal Weiss. Významným poznatkom z rokovaní so švédskymi kolegami je podľa neho aj to, že parlament v Štokholme sa usiluje dať svojim občanom maximum informácií o dianí v EÚ a všetky rozhodnutia švédskej vlády v európskej politike sa pripravujú v rámci konzultácií s členmi parlamentu. Poslanci sa pravidelne stretávajú so zástupcami vládneho kabinetu na rokovaniach, na ktorých sa kontrolujú prijaté opatrenia a rozhodnutia.
Hlavnou líniou švédskeho parlamentu je zvýšenie transparentnosti a otvorenosti voči obyvateľstvu. Každý z poslancov by sa mal stať človekom, ktorý dáva občanom potrebné informácie o tom, aby rozumeli dianiu v EÚ. Slovenskí politici sa podľa Weissa majú v tejto oblasti u švédskych kolegov čo učiť.
Autor: TASR - Pavel Novotný

Beata
Balogová
