BRATISLAVA 18. apríla (SITA) - Zavedenie takzvaného prieskumného územia podľa Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) výrazne prispelo k rozvoju podnikania v oblasti geologického prieskumu nerastných surovín.
Uvádza sa to v informatívnej správe rezortu, ktorý sa v súčasnosti nachádza v pripomienkovom konaní.
V poslednom období nielen v Európe, ale aj na celom svete vzrástlo podnikanie v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov. MŽP zaznamenalo zvýšený záujem o určenie prieskumných území na termálne podzemné vody a geotermálnu energiu. K 1. februáru bolo na Slovensku platných 87 prieskumných území.
Prieskumné územie, priestor vymedzený na povrchu uzavretým geometrickým obrazcom, určuje MŽP na návrh obstarávateľa alebo z vlastného podnetu najviac na štyri roky. Na žiadosť jeho držiteľa sa môže predĺžiť o štyri roky a opätovne najviac o ďalšie dva. Pri každom predlžovaní lehoty sa rozloha prieskumného územia zmenší najmenej o 25 percent. Rozloha prieskumného územia môže byť najviac 250 štvorcových kilometrov, pre ložiskový geologický prieskum na ropu a horľavý zemný plyn najviac tisíc štvorcových kilometrov. Obstarávateľovi sa môžu určiť najviac štyri prieskumné miesta.