Bratislava 18. apríla (TASR) Ministra školstva SR Lászlóa Szigetiho mrzí, že sa tejto vláde nepodarilo urobiť obsahovú reformu školstva a presadiť zákon o výchove a vzdelávaní. Obe sú pritom kľúčové pre oblasť regionálneho školstva, uviedol dnes pred parlamentným školským výborom pri bilancovaní tretieho volebného obdobia v rezorte školstva.
Nepodarilo sa presadiť ani spoplatnenie vysokého školstva, čo bude podľa ministra otázkou pre budúcu vládu. Za pozitívum však Szigeti považuje, že sa rezortu školstva podarilo až na isté výnimky splniť ciele "bolonského procesu" - zbližovania európskeho systému vysokého školstva. "Zo šiestich kritérií máme päť na vysokej úrovni, okrem mobility," uviedol dnes Szigeti.
Za významný výsledok tiež považuje prístup ministerstva i parlamentu ku starostlivosti o pedagógov, ktorým sa zvýšili platy. "Zaslúžia si mať 1,2-násobok priemerného zárobku, v ďalšom volebnom období by to mohol byť aj 1,7 až 1,8-násobok," hovorí minister, ktorý predtým pôsobil ako štátny tajomník rezortu školstva.
Poslankyňa Smeru-SD Darina Gabániová je však presvedčená, že platy učiteľov sú stále veľmi nízke, a tak si túto prácu môžu dovoliť robiť len tí, ktorých "uživí" ich životný partner. Poslanec SDKÚ-DS a vysokoškolský pedagóg Ferdinand Devínsky si myslí, že sa počas posledného tri a pol roka v školstve udiali prevratné zmeny, podarilo sa rozbiť starý systém a vybudovať nový. Na to by podľa neho mala nadviazať aj budúca vláda.
V budúcnosti sa podľa Szigetiho na vysokých školách prejavia následky demografickej krízy, ktoré už teraz badať na stredných školách. "Stráca sa záujem o odborné vzdelávanie," konštatoval minister školstva. "Máme však predstavy, ako to regulovať," dodal. Podľa neho treba zvýšiť zdroje na školstvo. Triedy podľa neho nemajú byť zahusťované na 34 žiakov, oveľa kvalitnejšia výučba je podľa neho tak pri 23 26 žiakoch v triede.