Bratislava 19. apríla (TASR) Agentka SIS s krycím menom Kováčová, ktorá vypovedala na Špeciálnom súde v kauze račianskeho starostu Pavla B., by podľa predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS Viliama Soboňu nemala ďalej pracovať v Slovenskej informačnej službe. Soboňa je osobne presvedčený, že agentka prekročila svoje kompetencie.
"Jedna je príslušnosť k strane politickej, tá je zjavná. Tam myslím si, že niet čo pochybovať. Ale prekročila kompetencie aj v tej časti jej vôbec pôsobenia na Špeciálnom súde," konštatoval dnes pred novinármi po rokovaní výboru Soboňa. Podľa neho tieto skutočnosti automaticky vylučujú ďalšie pôsobenie agentky Kováčovej v tajnej službe, aj keď vedenie SIS môže mať iný názor.
Výbor o ďalšom postupe v prípade agentky rozhodne vo štvrtok. Od SIS si výbor vyžiadal interné predpisy, aby mohol zistiť postavenie agentky, v akom pracovala z hľadiska nadradenosti. "Je to veľmi dôležité z hľadiska toho, kto dával príkazy," poznamenal Soboňa. Manželom agentky s krycím menom Kováčová je šéf kontrarozviedky SIS. Podľa Soboňu sa nedá vylúčiť, že rozkaz vydal agentke napríklad jej manžel. "Čo síce nie je proti zákonu, ale bohužiaľ táto prepojenosť medzi manželom a ňou neústi k úspechu pre Slovensko, ale ku kauze, ktorá nie dobrá," dodal.
Vo štvrtok teda výbor pre kontrolu SIS prijme uznesenie, ako bude ďalej postupovať.
"Teda buď povieme, že nedošlo k ničomu, alebo, a to sa mi zdá viac pravdepodobné, že postúpime tieto informácie, ktoré sme zistili, príslušným inštitúciám. Ako je Národná rada SR - predsedovi NR SR, generálnemu prokurátorovi a prípadne vláde - predsedovi vlády," konštatoval Soboňa. Prípad by sa podľa neho mal vyšetriť, lebo poslanci aj napriek dnešnému stretnutiu majú v celej záležitosti príliš mnoho nejasností.
Soboňa spresnil, že agentka SIS sa uchádzala na kandidátke do mestského zastupiteľstva o post poslanca v čase, keď už bola v SIS. Protirečivé sú akurát vyhlásenia SNS, kde sa rôznia dátumy o vystúpení Kováčovej zo strany. Kováčová sa rovnako na špeciálnom súde u vyššieho súdneho úradníka pýtala na kauzu starostu Rače Pavla B., na čo nemala kompetenciu od SIS. "Všetko, čo môže byť v pozadí, sú len hypotézy. Rôzne, to znamená tendencia istým spôsobom ovplyvniť kauzu. Ide o to, že akým spôsobom, čo sa týka pána Bielika. Iná vec je otázka ovplyvňovania, koho reprezentovala, ak nereprezentovala SIS, tak z poverenie koho išla a kládla otázky, aké kládla," naznačil Soboňa.
Riaditeľ SIS Ladislav Pittner zopakoval, že poverenie agentky sa netýkalo kauzy Bielik, ale veci záujemcu o prácu v SIS. "Urobila tú chybu, že prekročila poverenie, ktoré od nadriadeného dostala. Podľa mňa z profesijnej deformácie, lebo pracuje na úseku korupcie v štátnej správe," povedal Pittner. Agentka podľa neho bola pri získavaní informácií príliš horlivá. "Za horlivosť sa netrestá, jedine v socializme," reagoval na otázku, či Kováčová porušila nejaké predpisy. Agentka, ktorej identita sa odhalila po vypovedaní na Špeciálnom súde, nebude môcť podľa Pittnera ďalej "robiť prácu ako doteraz". Nekonkretizoval jej ďalšie možné zaradenie v SIS, keďže tajná služba tieto údaje nezverejňuje. SIS postup ku Kováčovej prispôsobí výsledkom aj v súvislosti s jej členstvom v SNS, definitívne by mala byť otázka jej členstva a zároveň pôsobenia v SIS uzavretá do dvoch až troch týždňov, lebo tajná služba si vyžiadala všetky relevantné doklady.
bmg som