BRATISLAVA 19. apríla (SITA) - Poslanci prerokovali v druhom čítaní ústavný zákon i novelu zákona o utajovaných skutočnostiach, ktorými zriaďujú osobitný parlamentný výbor na preskúmanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Ako vysvetlil za predkladateľov Roman Vavrík (SDKÚ-DS), poslanci len reagovali na právne vákuum, ktoré vzniklo po tom, ako ústavný súd zrušil parlamentnú komisiu s rovnakým zameraním. Zákony riešia kreovanie i fungovanie výboru, v ktorom bude zastúpená koalícia i opozícia. Bude sa pritom zaoberať odvolaniami občanov a firiem, ktorým NBÚ nedal previerku. Predseda brannobezpečnostného výboru Robert Kaliňák (Smer-SD) poznamenal, že zriadením výboru sa zákonodarcovia nesnažia nahradiť súdy. Upozornil, že proti rozhodnutiu výboru sa budú môcť dotknuté osoby obrátiť na súd.
Zriadenie výboru dnes odsúhlasila aj vláda po tom, ako minulý týždeň o poslaneckej iniciatíve rokovala Koaličná rada. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská poznamenala, že s návrhom súhlasila, ale zároveň upozornila na možné právne riziká, ktoré prináša. Rizikom je napríklad aj to, že ide o nový prvok v slovenskom právnom systéme, keď rozhodnutia orgánu štátnej správy preskúmava parlamentný výbor. Proti poslaneckému návrhu je generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý už v minulosti dal podnet na ústavný súd v súvislosti s ústavnosťou predchádzajúcej komisie. Dnes konštatoval, že nesúhlasí so zriadením výboru takýmto spôsobom. „Považujem to za rozpor so súčasným právnym poriadkom SR," povedal Trnka. Ak bude zákon podľa Trnku v navrhovanej podobe schválený, dôjde k značným problémom pri jeho aplikácii.
V druhom čítaní prerokovali poslanci aj novelu zákona o poisťovníctve, ktorou by sa mala zrušiť technická rezerva poisťovní na vyrovnávanie mimoriadnych rizík z dôvodu prechodu účtovania poisťovní na IAS/IFRS. Medzinárodné účtovné štandardy tvorbu takejto rezervy neumožňujú. Zo zákona o poisťovníctve by sa tiež mala vypustiť zložitá, obmedzujúca podmienka, ktorá musí byť splnená na to, aby centrálna banka mohla upraviť výšku technickej úrokovej miery. Zákonodarcovia rokovali aj o vládnom zákone o podpore v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka, ktorý upravuje pôsobnosť ministerstva pôdohospodárstva a Pôdohospodárskej platobnej agentúry pri poskytovaní finančných prostriedkov na rozvojové programy poľnohospodárstva a vidieka z programu SAPARD, ako aj dotácií do poľnohospodárstva a potravinárstva z prostriedkov štátneho rozpočtu. V druhom čítaní prerokovali poslanci aj vládny návrh zákona o informačných systémoch verejnej správy. Ten sa zaoberá právami a povinnosťami v oblasti informačných systémov verejnej správy, základnými podmienkami na zaistenie ich bezpečnosti, ako aj postupmi pri vydávaní elektronického odpisu údajov z informačných systémov verejnej správy.
Počas prvého dňa 61. schôdze poslanci prerokovali 27 zo 42 bodov schváleného programu, pričom odsúhlasili zatiaľ šesť zákonov. Vypočuli si aj Správu o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu SR za uplynulý rok, Správu o plnení úloh zahraničnej politiky SR v roku 2005, ako aj návrhy na vyslovenie súhlasu s niekoľkými medzinárodnými dohovormi. Minister obrany Martin Fedor predložil návrh na zmenu mandátu ženijnej odmínovacej jednotky ozbrojených síl.
Vo štvrtok ráno budú poslanci pokračovať v 61. schôdzi neverejným rokovaním o správach o činnosti tajných služieb za uplynulý rok.
ve;pr;nr