BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Problémy niektorých obcí nespôsobuje iba nezáujem štátu, ale aj nezáujem ich obyvateľov. Niektoré obce i vďaka tomu stagnujú alebo sa rozvíjajú oveľa pomalšie ako iné obce z ich regiónu a tým znižujú i celkovú úroveň regiónu. Poukázal na to vedecko-výskumný projekt Slovenskej akadémie vied (SAV). Na projekte Problémové regióny - rozvojové možnosti a obmedzenia v kontextoch slovenských a cezhraničných sa podieľali odborníci z ústavov SAV venovaných sociológii a geografii. Ako na dnešnej prezentácii povedal hlavný riešiteľ výskumu Ľubomír Falťan zo Sociologického ústavu SAV, okrem frustrácie patria medzi bariéry rozvoja obcí známe problémy s infraštruktúrou, nezamestnanosťou, prestarnutým obyvateľstvom niektorých obcí či nízkym alebo málo využiteľným vzdelaním. Problémom je i fakt, že malé obce sa často bránia spájať sa do mikroregiónov. Panuje tu totiž strach z násilného zlúčenia obcí, ktoré by mohlo prísť príkazom od štátu.
Podľa odborníkov by problémy obcí mohlo riešiť vytváranie funkčných mikroregiónov, v ktorých by spoločné projekty budovali nielen starostovia, ale najmä obyvatelia. Viac by sa tiež mala zvýšiť aktivita obcí a ich obyvateľov v cestovnom ruchu. Na druhej strane obciam a problematickým regiónom by mal výraznejšie pomáhať aj štát a nedopustiť, aby sa v najproblematickejších častiach Slovenska napríklad rušili spoje, bez ktorých rozvoj prichádza len pomaly. Tak sa totiž stáva, "že cesta do mesta je výpravou na celý deň", upozornil Falťan.
Podľa vedcov výsledky výskumov dokazujú, že téma regionálnych rozdielov Slovenska sa dostala do popredia záujmov politikov a aj odborníkov oneskorene. Bez záujmu štátu, krajov a regiónov o problémy obcí - ako základnej jednotky samosprávy, sa regionálne rozdiely na Slovensku budú iba prehlbovať. Výskumy sú podrobne zmapované v publikácii Podoby regionálnych odlišností na Slovensku.