BRATISLAVA 21. apríla (SITA) - Poslanci sa zídu ešte na budúci týždeň v utorok. Rozhodol tak predsedajúci schôdze Béla Bugár po tom, ako poslanci neboli schopní odhlasovať posledných šesť prerokovaných bodov. Bugár po prvom neúspešnom hlasovaní, keď bolo prítomných 71 poslancov, vyhlásil 15-minútovú prestávku. Ani tá nestačila, aby do sály prišiel dostatočný počet poslancov. Naopak, niektorí odišli a pri poslednej prezentácii ich bolo už len 64.
Poslanci prerokovali Správu o stave vysielania a o činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu za rok 2005. Konštatuje sa v nej, že v uplynulom roku ovplyvnili činnosť licenčnej rady voľby do vyšších územných celkov, ale najmä nástup nových formátov tzv. kontajnerových reality-show, čo sa na jednej strane prejavilo zvýšeným počtom sťažností na obsah vysielania, ako aj na strane druhej zvýšeným počtom sankcií a ich finančných objemov. V uplynulom roku rada uložila v deviatich správnych konaniach vedených voči rozhlasovým vysielateľom päť upozornení na porušenie zákona a štyri pokuty v celkovej výške 253-tisíc korún. V prípade televíznych vysielateľov rozhodla o porušení zákona v 112 správnych konaniach, pričom najčastejšie rozhodovala o TV Markíza (43 správnych konaní). Slovenskej televízii rada uložila 10 upozornení na porušenie zákona, jedenkrát povinnosť odvysielať oznam o porušení zákona a 30-krát rozhodla o uložení pokuty v súhrnnej výške 10 miliónov korún. Televízii Markíza uložila 24 upozornení na porušenie zákona, 4-krát povinnosť odvysielať oznam o porušení zákona a v 42 prípadoch uložila pokutu v celkovej výške 22 miliónov korún. Televízii Joj bolo uložených 8 upozornení na porušenie zákona a 18 pokút v súhrnnej výške 3,7 milióna korún. Výška pokút uložených radou v potvrdených konaniach bola 6,8 milióna korún.
Od svojho vzniku (december 2004) sa vládny výbor pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier stretol 7-krát. V prerokovanej správe o činnosti výboru sa konštatuje, že z celkového objemu kalamitou poškodenej drevnej hmoty v lesných porastoch bolo do konca uplynulého roka spracovaných 86,6 percenta. Už v máji tohto roka by sa mali skončiť práce na odstránení následkov kalamity. Na účte Štátnej pokladnici sa vyzbieralo vyše 10 miliónov korún, z ktorých ostáva na použitie 2,8 milióna korún. V rôznych zbierkach sa vyzbieralo zhruba 142 miliónov korún. Okrem toho z Fondu solidarity EÚ prišlo na Slovensko vyše 5,6 milióna eur, pričom tieto prostriedky by mali byť čerpané do 8. novembra tohto roku. S podporou výboru sa tiež podarilo zorganizovať rôzne občianske aktivity, okrem iného i najväčšiu dobrovoľnícku akciu v histórii Slovenska, na ktorej sa zúčastnilo takmer 1000 dobrovoľníkov zo 14 krajín. Výbor pomohol spoluzorganizovať aj unikátny projekt obnovy 52 hektárov postihnutého územia - Vodný les.
Poslanci prerokovali aj správu o stave jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení na území Slovenskej republiky a o činnosti Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky za rok 2005 a Správu o činnosti Úradu pre reguláciu sieťových odvetví za rok 2005.