Bratislava 21. apríla (TASR) - Úplatok vo forme peňazí, daru alebo protislužby dalo pracovníkovi vo verejnej službe v posledných troch rokoch 30 percent Slovákov. Vyplýva to zo marcového prieskumu verejnej mienky, ktorý dnes zverejnila agentúra Transparency International Slovensko.
Trend má klesajúcu tendenciu. V máji 2004 sa k podplácaniu priznalo 32 percent a v októbri 1999 40 percent respondentov. Prieskum uskutočnila agentúra Focus v dňoch od 1. marca do 7. marca 2006 na reprezentatívnej vzorke 1057 obyvateľov SR.
Ako ďalej vyplýva z prieskumu, podľa občanov je úplatkárstvo najrozšírenejšie v rezorte zdravotníctva. Až 63 percent si myslí, že existuje a je veľmi rozšírené a len dve percentá si myslia, že neexistuje. Na druhom mieste je rozšírenosť korupcie na súdoch a prokuratúre (47%) a ministerstvách (45%). Za najmenej korupčné prostredie považujú občania banky a sporiteľne, živnostenské a daňové úrady a úrady práce.
Korupcia zostáva z pohľadu verejnosti štvrtým najvážnejším problémom našej spoločnosti. Vyplýva to z prieskumu, ktorý dnes prezentovala agentúra Transparency International Slovensko. Medzi prioritné problémy zaradilo korupciu 27 percent respondentov.
Hoci SR dosiahla od roku 2000 najlepší výsledok v znižovaní miery vnímania korupcie v spoločnosti spomedzi 26 transformujúcich sa štátov, za vážnejšie problémy než úplatkárstvo považujú obyvatelia Slovenska už len životnú úroveň (58%), nezamestnanosť (51%)a zdravotníctvo (30%).
Pozitívny trend pripisuje Transparency International Slovensko odchodom štátu z určitých oblastí (privatizácia bánk a prirodzených monopolov) a štrukturálnym reformám v justícii, polícii či na daňových a colných úradoch.
Korupcia sa v ostatných rokoch podľa TIS začala koncentrovať do oblastí, kde dochádza k stretu verejného a súkromného sektora - napríklad v oblasti verejného obstarávania, štátnych dotácií či financovania politických strán.