BRATISLAVA 21. apríla (SITA) - Slovenská republika nemá v Kosove žiadne dôležité ekonomické záujmy, preto v súvislosti s rokovaniami o budúcom štatúte tejto provincie nemá problém v Bezpečnostnej rade OSN zachovať nestrannosť, povedal minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan na dnešnej tlačovej besede s mimoriadnym vyslancom generálneho tajomníka OSN pre budúci štatút Kosova Marttim Ahtisaarim. Slovensko nie je proalbánske, ani prosrbské, povedal Kukan a pokračoval, že proces rokovaní o budúcom usporiadaní Kosova je pre SR taký dôležitý, ako štatút samotný. Slovensko sa podľa Kukana nevyjadruje, aký konečný štatút má Kosovo mať. Od Ahtisaariho SR očakáva, že zváži všetky dôsledky, ktoré konečné usporiadanie provincie prinesie pre ňu samotnú, Balkán, východoeurópsky región a medzinárodnú bezpečnosť, povedal Kukan pre agentúru SITA. Keďže Slovensko Kosovo dobre pozná, môže do rokovacieho procesu prispieť užitočnými radami, pripomenul Ahtisaari. Mier a stabilita na Západnom Balkáne je najvyššou prioritou slovenskej zahraničnej politiky.
Etnickí Albánci, ktorí tvoria približne 90 percent obyvateľstva v Kosove, požadujú úplnú nezávislosť provincie. S tým nesúhlasí Belehrad z obavy o osud srbskej menšiny žijúcej v Kosove. Ahtisaariho rokovací tím sa venuje diskusiám, ktoré smerujú k tomu, aby sa menšinám žijúcim v provincii zabezpečil dôstojný život. Tieto rozhovory sú nezávislé od toho, aký konečný štatút Kosovo bude mať, povedal pre agentúru SITA Martti Ahtisaari. Najprv treba ľuďom v provincii zaručiť podmienky na slušnú budúcnosť, až potom môžeme hovoriť o budúcom štatúte, pripomenul. Na začiatku rokovacieho procesu nie je prekvapujúce, že Srbi a Albánci prichádzajú k stolu s diametrálne rozdielnymi požiadavkami. Úlohou Ahtisaariho tímu je pomôcť obom stranám, aby sa k sebe približovali.
Belehrad a Priština majú za sebou tri kolá bilaterálnych rokovaní o budúcnosti Kosova. Rozhovory budú pokračovať 4. mája vo Viedni. Hovoriť sa bude o miestnych samosprávach, predovšetkým v lokalitách, v ktorých tvorí väčšinu obyvateľstva srbské etnikum. Potom prídu na stôl otázky kultúrneho dedičstva, ochrana ortodoxných náboženských miest, ľudské práva a napokon ekonomické otázky. Rokovania o štatúte Kosova prídu na rad až potom.