BRATISLAVA 22. apríla (SITA) - Postoj rakúskych autorít, ktoré rozhodli, že Rakúsko neotvorí pracovný trh pre ľudí z nových krajín EÚ ani ďalšie tri roky, je podľa podpredsedu Smeru-SD a europoslanca Vladimíra Maňku čiastočne ovplyvnený aj rakúskymi novembrovými parlamentnými voľbami. "Kresťansko-demokratická vláda nemá dostatočnú odvahu na taký razantný krok, obáva sa totiž reakcie voličov," povedal pre agentúru SITA Maňka. Rozhodnutie rakúskej vlády bolo podľa neho síce očakávané, ale s ním nesúhlasí. "Ekonomické analýzy potvrdili skôr pozitívny, ako negatívny dopad otvorenia pracovných trhov. Príklady Veľkej Británie, Švédska, alebo Írska hovoria za všetko. Rozhodnutia Španielska, Fínska, a ďalších krajín otvoriť svoj pracovný trh hneď, resp. postupne ( Francúzko, Belgicko) túto skutočnosť len potvrdzujú," povedal Maňka.
Rakúsko rozhodnutie neotvoriť pracovný trh zdôvodňuje vysokým počtom cudzincov, Maňkovi sa to nezdá logické. "Nemyslím, že je podstatné, či zamestnanci sú občania danej krajiny alebo cudzinci. Dôležité je, či sú zamestnaní legálne, platia dane a odvádzajú poistné odvody," dodal.
Rozhodnutie neotvoriť pracovný trh oznámil vo štvrtok rakúsky vicekancelár Hubert Gorbach po zasadnutí vlády. Tá sa rozhodla na základe štúdie rakúskeho Ústavu pre hospodársky výskum (Wifo), povedal Gorbach. Vicekancelár odôvodnil rozhodnutie vlády vysokým podielom cudzincov na rakúskom pracovnom trhu, geografickou blízkosťou nových členských krajín a obmedzenou schopnosťou pracovného trhu prijímať nové pracovné sily aj v nasledujúcich rokoch.