Nitra 22. apríla (TASR) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) definovalo takzvané Volebné desatoro svojho volebného programu, ktoré v sebe zahŕňa najdôležitejšie body. Na prvom mieste je záväzok predloženia ústavného zákona o ochrane manželstva. Tento zákon KDH pripravilo na marcové zasadnutie parlamentu, ale snemovňa o ňom vôbec nediskutovala.
KDH v pripravenom volebnom programe, ktorý by dnes mali schváliť delegáti nitrianskej programovej konferencie, predstavuje kroky, ktoré chce urobiť pre občanov.
Druhým bodom volebného desatora je záväzok zvýšenia podpory rodín s dvoma a viac deťmi na dvojnásobok, zavedenie daňových prázdnin pre novomanželov a otcovskú dovolenku. Kresťanskí demokrati chcú znížiť aj poistné odvody o pätinu a dane z príjmu postupne až na 14 percent. KDH chce zaviesť príspevok pri narodení prvého dieťaťa na 10 tisíc SK a zaviesť mladomanželské pôžičky na bývanie. Štát by mal manželom bonifikovať hypotekárny úver na byt do výšky 10 tisíc Sk ročne po dobu piatich rokov. Toto opatrenia má platiť iba v prípade prvého manželstva.
V oblasti bezpečnosti chce KDH zabezpečiť bezpečnosť a poriadok a to ďalším zvýšením počtu policajtov na ulici. V azylovej politike bude KDH podporovať prísnu azylovú politiku a chce sa zasadiť za vysokú úroveň ochrany inštitúcie azylu pred jeho zneužívaním.
V justícii budú kresťanskí demokrati presadzovať zrušenie terajšieho tzv. sovietskeho modelu prokuratúry a začlenenie orgánov štátnej obžaloby pod rezort justície. Rovnako by sa mal zlepšiť výkon trestnej politiky štátu a zvýšiť zodpovednosť sudcov a prokurátorov. V trestnom práve KDH presadí trestnú zodpovednosť právnických osôb. Posilňovať bude boj proti sexuálnemu zotročovaniu a zavedie trestnosť konania spočívajúceho vo využívaní služieb prostitútiek. KDH tvrdí, že štát musí obmedzovať dopyt po prostitútkach, ktorý znižuje ženu na tovar a zneužíva jej ťažkú sociálnu situáciu. Ako trest navrhujú kresťanskí demokrati zverejniť identitu osoby - klienta.
V školstve by sa mala dokončiť reforma, odstrániť bifľovanie na školách a zaviesť školské autobusy. Základnými princípmi pokračovania reformy budú štyri slobody - rodičovská, učiteľská, školská a študentská. KDH bude presadzovať kariérny rast učiteľa a presadzovať, aby priemerný plat učiteľov postupne dosiahol 120 percent priemerného platu v národnom hospodárstve. KDH predloží moderný zákon o športe, pričom chce zvyšovať jeho podporu v rokoch 2006-2010 o 30 percent s dôrazom na rozvíjanie rekreačného a mládežníckeho športu v mestách a na vidieku.
KDH chce zaviesť inštitút rodinného lekára, znížiť poplatky za recept z 20 na 5 Sk. Stomatologickú starostlivosť chce v maximálnej miere vyňať z financovania prostredníctvom zdravotného poistenia.
V regionálnej oblasti KDH plánuje pomáhať zaostávajúcim regiónom vyváženým budovaním cestného spojenia východného a západného Slovenska, ako aj presadzovaním princípom solidarity. KDH bude podporovať zmenu súčasného modelu usporiadania 8 VÚC na model 12 žúp.
Kresťanskí demokrati chcú stiahnuť vojakov z Iraku, a to najneskôr do konca budúceho volebného obdobia, budú presadzovať zákon zvýhodňujúci vlasteneckú službu v armáde spojenú s rôznymi výhodami, chcú navrhnúť zákonnú úpravu umožňujúcu dobrovoľníkom slúžiť v armáde. Vo vzdušných silách budú pokračovať vo využívaní súčasných nadzvukových bojových lietadiel vo výzbroji armády. Jedným z bodov v oblasti národnej obrany je aj záväzok pokračovať v analýze podmienok pre budúcu inováciu bojových lietadiel tak, aby v druhej polovici volebného obdobia mohli velenie armády a vláda prijať rozhodnutie, či budúca inovácia bojových lietadiel má spočívať na nadzvukových alebo podzvukových bojových lietadlách.
V zahraničnej politike bude KDH chrániť štátnu suverenitu a národné záujmy SR v Európskej únii. Kresťanskí demokrati budú podporovať rozširovanie únie o balkánske krajiny, ale nepodporia jej rozširovanie mimo hraníc Európy. V prípade Turecka považuje KDH za najlepšie riešenie takzvané privilegované členstvo. V zahraničnej politike SR voči Balkánu a pôsobení SR ako nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN nebude KDH podporovať nezávislosť Kosova.