Rozhodnutie schválilo zo 78 prítomných poslancov 76, dvaja ďalší sa hlasovania zdržali. Súdna rada Slovenskej republiky bude rozhodovať o pridelení a preložení sudcu, voliť a odvolávať členov a predsedov disciplinárnych senátov a predkladať prezidentovi návrhy na vymenovanie a odvolanie sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu (NS) SR a vyjadrovať sa k návrhom jeho rozpočtu. Súdna rada SR preberie niektoré doterajšie právomoci Rady sudcov Slovenskej republiky a stane sa nezávislým reprezentantom súdnej moci. Vznikom Súdnej rady SR zaniká Rada sudcov Slovenskej republiky.
Po vyslovení súhlasu s vystúpením, predseda NS SR Štefan Harabin v snemovni vyhlásil, že minister spravodlivosti Ján Čarnogurský zavádza nielen poslancov, ale aj verejnosť, a navyše klame o dôvodoch vypracovania predloženej právnej úpravy. Harabin odmietol tvrdenia ministra, že mu ide iba o skupinu sudcov, ktorým sa zo zákona končí funkčné štvorročné obdobie. Ide približne o 160 sudcov, ktorí mohli rozhodnutiami výrazne znížiť deficit nevybavených súdnych spisov, tvrdil šéf NS. Ministra obvinil, že nedôslednosťou zapríčinil nefunkčnosť Súdnej rady a je zodpovedný aj za prieťahy v súdnom konaní na okresných a krajských súdoch.
Harabin vyhlásil, že rozhodnutie ústavnoprávneho výboru o možnosti opätovne rokovať o návrhu zákona o Súdnej rade pred uplynutím polročnej lehoty je z hľadiska práva irelevantné, pretože o výklade aj rokovacieho poriadku parlamentu rozhodujú iba súdy. Tým spochybnil názor členov tohto parlamentného orgánu, ktorý má právo podať výklad o pochybnostiach objavujúcich sa počas rokovania zákonodarcov. Ide o úzus, že v prípade zamietnutia konkrétneho návrhu zákona parlamentom, ten sa ním môže opätovne, alebo jeho verziou zaoberať až po uplynutí šesť mesačnej lehoty. Minister Čarnogurský zdôraznil, že takáto lehota sa nevzťahuje v prípade neschválenia zákonov vrátených prezidentom republiky.
V replikách na tvrdenia Harabina sa poslanci ohradzovali voči tomu, aby v rokovacej sieni parlamentu vynášal verdikty o ich rozhodnutiach. "Ste povinný sa dôstojne a s plnou vážnosťou správať voči tomuto parlamentu," povedal Peter Ošváth (SDK). Harabin tvrdil, že rozhodnutie ústavnoprávneho výboru nie je záväzné, bolo špekulatívne, úzko stranícke, a "pred rokom 1989 by sme ho určite nazvali, že išlo výklad triedny". Predseda NS si získal podporu poslankyne HZDS Kataríny Tóthovej.
Pokračovanie skráteného legislatívneho konania v druhom čítaní parlament prijal potrebným počtom hlasov, po prezentácii 79 poslancov za hlasovalo 74, proti bol jeden a hlasovania sa zdržali štyria. Parlamentné výbory návrh prerokujú do konca marca.
*pm ad rč