Slovensko je pritom podľa neho na tom v súčasnosti lepšie, než na začiatku volebného obdobia pred štyrmi rokmi.
"Najviac zo všetkého si cením, že sa k dnešnému dňu podarilo vytvoriť bezmála 140 tisíc nových pracovných príležitostí," povedal Dzurinda v dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Pri znižovaní nezamestnanosti vyzdvihol reformy daňového a sociálneho systému, či pracovného práva. Ocenil aj dôchodkovú reformu a naštartovanie zdravotníckej reformy, či opatrenia v cenovej oblasti. Podľa jeho mienky vďaka tomu prišli na Slovensko veľké investície automobiliek Peugeot-Citroen, Hyundai-Kia a Ford, ako aj ďalší investori. Pri hodnotení uplynulého obdobia zdôraznil ďalej vstup krajiny do EÚ a NATO a posilnenie medzinárodného postavenia Slovenska.
Z krokov, ktoré sa nepodarili, označil dokončenie zdravotníckej reformy a jej úspešnú realizáciu na mikroúrovni, ako aj dokončenie školskej reformy, vrátane prijatia zákona o študentských pôžičkách. Na Slovensku je podľa neho tiež stále málo pracovných príležitostí pre dlhodobo nezamestnaných, existuje veľa byrokracie a pretrvávajú problémy pri vymožiteľnosti práva. Za výzvy do budúcnosti označil zásadnú reformu v oblasti kultúry aj športu. Ako prioritu vidí budovanie znalostnej ekonomiky.
Ako predseda SDKÚ-DS sa Dzurinda vyjadril aj ku kauze tzv. fiktívnych darcov strany a zastavenie stíhania zo strany orgánov činných v trestnom konaní. Výsledok podľa neho potvrdil, "že sme sa nedopustili ničoho zlého, ani prehrešku proti zákonu ani trestného činu". Uviedol, že v súčasnosti odmietajú priznať stranou uvádzaný finančný dar len štyria konkrétni ľudia. "Som absolútne presvedčený, že majú politický motív," dodal.
Vzhľadom na menšinové postavenie svojej vlády nepovažuje Dzurinda za neštandardnú podporu nezávislých poslancov, o ktorú sa v minulosti uchádzal. Komentátora denníka Pravda Daga Daniša v relácii premiér obvinil z klamstva, keď hovoril o korupčnom pozadí snahy vlády o dohodu s takýmito nezávislými poslancami. "Bolo to videnie novinára, ktorý klame," vyhlásil Dzurinda. Odmietol pritom ako argument prípad poslankyne Ivety Henzélyovej, pri ktorej polícia potvrdila pokus o korupciu s tým, že chýba konkrétny páchateľ.