Oravský Podzámok 22. apríla (TASR) - Interiér zrekonštruovanej Kaplnky sv. Michala na Oravskom hrade v Oravskom Podzámku dnes slávnostne sprístupnili návštevníkom tejto pamiatky. Súčasťou ceremoniálu bol dobový sprievod a slávnostná svätá omša, ktorú celebroval spišský biskup František Tondra.
Hradnú kaplnku budú môcť obdivovať turisti až od poslednej aprílovej soboty (29. apríla), keď na Oravskom hrade otvoria návštevnícku sezónu. Pri tejto príležitosti sa uskutoční na jeho nádvorí tradičný ľudovým jarmok so slávnosťami, uviedol pre TASR historik umenia a archeológ Oravského múzea Pavla O. Hviezdoslava v Oravskom Podzámku Michal Čajka.
Rekonštrukcia kaplnky na Oravskom hrade, ktorú vybudovali v rokoch 1610-1611, stála asi 10 miliónov korún. Bola neprístupná približne trinásť rokov. "Reštaurátori v nej obnovili napríklad interiér, nástenné maľby, oltár. Zreštaurovali aj epitaf hradného pána Juraja Thurzu," povedal Čajka. Podľa neho interiér kaplnky s vnútorným vybavením bol barokizovaný v polovici 18. storočia. Predtým bola protestantskou modlitebňou, potom ju prebudovali na katolícku a zasvätili ju sv. Michalovi.
Kaplnka je súčasťou areálu dolného hradu. Dala ju postaviť rodina Thurzovcov, ktorá vlastnila hrad v 16. a v prvej polovici 17. storočia. Z pôvodnej renesančnej kaplnky sa zachoval jednoloďový priestor s rozmermi približne 5 x 15 m. Nachádza sa v nej dvojica krýpt, v ktorej spočinuli napríklad Juraj Thurza aj jeho manželka Alžbeta Czoborová, ich syn Imrich, dcéra Anna Szunyoghová. Ich pozostatky skúmajú teraz antropológovia. Krypty predpokladajú sprístupniť počas letnej turistickej sezóny. "Najmonumentálnejším dielom v kaplnke je vyše desať metrov vysoký oltár sv. Michala. Dominuje mu oltárne plátno s motívom boja sv. Michala s diablom," povedal Čajka.
Oravský hrad pochádza z druhej tretiny 13. storočia. Dnešný vzhľad budov vytvorili na začiatku 17. storočia. Vlani si ho pozrelo rekordných vyše 188 tisíc turistov, približne o deväťtisíc viac ako predminulý rok.