Bratislava 14. marca (TASR) - Kresťanskodemokratické hnutie dnes opäť predloží návrh ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií. Oznámil to dnes pred novinármi šéf hnutia Pavol Hrušovský.
Kresťanskí demokrati sú presvedčení, že Slovensko musí ísť dôsledne cestou vyrovnávania sa s minulosťou a nie cestou opakovanej strany pamäti. Tretie podanie KDH považuje za výzvu pre všetky parlamentné strany, vrátane HZDS.
Hrušovský potvrdil, že politické rokovania o podpore návrhu budú viesť na úrovni všetkých poslaneckých klubov. Podľa KDH v súčasnosti je situácii iná ako keď podávali návrh prvýkrát. Na jar 2001 zastavil Okresný súd Bratislava IV. trestné stíhanie desiatich bývalých príslušníkov SIS, vrátane jej vtedajšieho riaditeľa Ivana Lexu za hrubý čin zavlečenia syna bývalého prezidenta SR do cudziny. OS nezastavil trestné stíhanie z dôvodu neviny obžalovaných, ale z dôvodu amnestie udelenej Vladimírom Mečiarom, keď vykonával funkciu prezidenta. "KDH už dávno predvídalo takýto vývoj, a preto sme sa už dvakrát pokúšali presadiť návrh, čo nebolo schválené. Aj poslanci SDĽ, ktorí sú súčasťou koalície sa významným spôsobom podieľali na ich neprijatí. KDH nepovažuje túto záležitosť za uzatvorenú," vyhlásil Hrušovský.
Jeho slová potvrdil aj podpredseda KDH Daniel Lipšic a povedal, že jediným účinným spôsobom zabezpečujúcim pokračovanie v trestnom stíhaní v kauze zavlečenia je schválenie ústavného zákona. Odmietol tvrdenia, že návrh je protiústavný a retroaktívny. "Ústavný zákon má právnu silu Ústavy SR. Nijako neporušuje deľbu moci medzi zákonodarnú, výkonnú a súdnu a v žiadnom prípade nemôže ísť o zásah moci zákonodarnej do súdnej moci," uviedol. V prípade retroaktivity naznačil, že Ústava SR v tomto prípade nepravú retroaktivitu nezakazuje. Odôvodnil to tým, že konanie, pre ktoré je Lexa stále stíhaný, bolo trestným činom v čase spáchania, iba jeho trestnosť zanikla udelením amnestie.
Podpredseda KDH Vladimír Palko považuje za dôležité, aby sa Slovensko hlásilo do NATO s čistým štítom. "Bez podozrenia z toho, že príslušníci jeho štátneho orgánu sa v minulosti dopustili trestného činu teroristického charakteru. Bez podozrenia z toho, že aj dnešní významní politici SR kryjú páchateľov tohto činu - tým, že udelili amnestiu alebo v NR SR nehlasujú za zrušenie amnestií a odhalenie páchateľov tohto teroristického činu," zdôraznil Palko. Jeho slová doplnil Lipšic a uviedol, že každý poslanec, ktorý má záujem na tom, aby sa Slovensko spravodlivým spôsobom vyrovnalo s týmito vážnymi podozreniami, by mal hlasovať za návrh KDH.