Bratislava 14. marca (TASR) - Návrh Demokratickej strany (DS) na novelu volebného zákona je podľa jej predsedu Ľudovíta Kaníka poslednou šancou vládnej koalície napraviť zlý Mečiarov volebný zákon z roku 1998. "Čakať aktivitu od súčasnej vlády je však nereálne," povedal pred novinármi na okraj iniciatívy svojej strany.
DS navrhuje možnosť zvýšiť váhu preferenčných hlasov, aby občania mohli reálne rozhodnúť o tom, kto zasadne do poslaneckých lavíc. Doteraz o tom rozhodovali len stranícke centrály. Novela by mala ďalej umožniť tisíckam Slovákov, žijúcim v zahraničí, voliť a dať možnosť vstúpiť do predvolebnej kampane aj komerčným médiám.
Juraj Mesík z Grémia tretieho sektora ostro kritizoval fakt, že sa Koaličná rada odmietla zaoberať novelou volebného zákona a označil to za odsúdeniahodné. Poslanecký návrh z dielne občianskych demokratov je preto možnosťou, aby vláda mohla splniť svoje predvolebné sľuby. "Je zaujímavé, že na zmenu volebného zákona pritom tlačia mimovládne organizácie a koaličné strany sa tvária nevšímavo," povedal Peter Novotný z Občianskeho oka, ktoré už vyzvalo všetky parlamentné strany, aby podporili novelu.
Samotná novela DS, ktorú vypracoval Alexander Slafkovský, upravuje len činnosť volebných pozorovateľov. Z hľadiska opravy volebného zákona bude preto rozhodujúce schválenie vhodných pozmeňujúcich návrhov, ktoré upravujú spomínané zlepšenia. Tie už vypracoval Peter Kresák.
Rozhodnutie predložiť na rokovanie vlády novelu volebného zákona už avizoval aj minister vnútra Ivan Šimko, a to aj napriek nesúhlasu koaličných partnerov. Argumentuje, že ako šéfa rezortu ho na vypracovanie novely zaviazala vláda. Jeho návrh upravuje rovnako ako návrh z dielne DS účasť súkromných médií na volebnej kampani. Novinkou je zavedenie kvót pre zastúpenie žien na kandidátkach politických strán.
*alf rč