BRATISLAVA 23. apríla (SITA) - V prípade úspechu v júnových parlamentných voľbách by chcelo Združenie robotníkov Slovenska na čele s Jánom Ľuptákom obsadiť kreslo ministra vnútra. "Na čele polície, ale aj armády musí stáť odborník," povedal dnes pre agentúru SITA líder robotníkov. Podľa neho sa hovorí, že v demokracii má viesť tieto rezorty civil, ale ak tomu nerozumie, je to niečo hrozné. "To musia byť ľudia znalí veci. Príliš skoro sme si dobrých fachmanov z polície vyhádzali a prišli mladí. Dnes sa už kádrové materiály nepíšu, ako niekedy a tým pádom sa do polície dostali rôzne elementy, ktoré zdehonestovali políciu. To je tragédia," vyhlásil Ľupták.
ZRS by tiež malo záujem o rezort stavebníctva. "Chceme oživenie stavebníctva, pretože to dokáže oživiť ekonomiku. Každé odvetvie nadväzuje práve 30 až 40 percentami na stavebníctvo. Tým by sa rozbehla celá ekonomika," zdôraznil. Pripomenul, že keď bola celosvetová kríza všetko sa rozbehlo cez stavebníctvo. Stavali sa cesty, mosty, začali sa budovať domy a byty. Stavebníctvo zamestnáva veľa ľudí. "Nemôže si naša ekonomika dovoliť mať nezamestnaných ľudí. Roboty máme dosť, len treba všetko oživiť a dať ľuďom prácu. Ľudia by dôstojne zarobili, aby dôstojne žili," dodal.
Ľuptákovi prekáža, že do pôsobností regiónov sa dostalo školstvo, tlačí sa zdravotníctvo a doprava. "Žiaľ regióny to nemôžu uživiť, pretože nemajú toľko príjmov z daní. Nemôžu občanov zaťažiť daňami, tak ako si to niektorí štátni predstavitelia predstavujú. Štát sa nemal tak rýchlo všetkého zbaviť, ale mal byť nápomocný. Štát mal držať páky v rukách," povedal predseda ZRS. Jeho strana je jednoznačne proti spoplatneniu vysokoškolského štúdia. "Bohatí budú mať na to, aj keď ich deti nebudú také nadané, ako toho chudobného, ale ten na to nebude mať. Kto teda bude mať dnes vzdelané deti? Bohatí, keď ich aj deti nebudú tak nadané, ako toho chudobného. Nebude ho mať kto podporiť," zdôraznil Ľupták.
Predseda ZRS upozornil, že sa všetko predalo, čo sa tu vybudovalo za stovky miliárd korún, ale nepodarilo sa dokončiť ani dôchodkovú reformu. "Čo chceme predať ďalej, čo budeme robiť? Treba zapojiť potenciálne mozgy pracovníkov, pracovité ruky. Treba ísť do roboty.Treba tvoriť a predať. A na to sú schopní naši ľudia. Vedeli sa uplatniť za bývalej republiky aj za Rakúska -Uhorska. Máme ľudí vysoko vzdelaných, ale aj robotníkov, technikov, učiteľov," dodal.
Podľa Ľuptáka je potrebné, čím skôr vybudovať diaľnicu na východ, aby sa aj tam dostali zahraniční investori. "Ale nečakajme na nich, ako na spasenie. My musíme aj sami postaviť fabriku. My sme jednu fabriku nepostavili," zdôraznil. Potraviny si vieme podľa neho dorobiť aj sami. "Prečo máme ich dovážať? Prečo máme dovážať kapustu, mrkvu, ovocie? Naše sady sú zničené, nikto sa o nich nestará a ľudia doma ležia. Musíme ľudí zaplatiť a budeme mať svoje výrobky, ale aj ľudí zamestnáme. Tu je roboty až až," vyhlásil Ľupták.
Ivan Mikloš a Mikuláš Dzurinda sa podľa Ľuptáka chvália rovnou daňou, ale zaťažili tým najchudobnejších. "Každodennú spotrebu ako chlieb, mlieko potrebuje každý. Šaty nepotrebujem každý deň. Potrebujem sa síce obliecť, ale si ich nepotrebujem kúpiť každý deň. Tam mi nevadí, keď bude 25 percentná daň. Alebo topánky. Tie si tiež kúpim len raz alebo dvakrát do roka. Chleba, mlieko, mäso, cukor všetko potrebujete dennodenne kupovať a tam je 19 percent. To je tragédia," povedal predseda ZRS. Jeho strana by preto pri potravinách navrhla zavedenie DPH vo výške štyroch alebo šiestich percent.
Podľa Ľuptáka je na Slovensku príliš veľká demokracia. Nikto nebol potrestaný za veľké prešľapy. "Aj privatizácia. Keby bola klasifikovaná ako trestný čin, tak by boli mnohí vo väzení, takto niet páky na to," zdôraznil.
V zahraničnopolitickej oblasti sme sa podľa Ľuptáka príliš skoro odtrhli od Rusov. "To bola veľká základná chyba. Všetky trhy boli naviazané na ruský trh. Či textilný alebo strojársky priemysel a my sme za to dostávali lacnú ropu, plyn a rudu. My sme mohli postupne ustupovať z ruského trhu, ale len vtedy, keby sme mali odbyt na západ. Na západe nám nič nezobrali a textilky do jednej padli. To isté obuvnícky priemysel. Na ruský trh išli Američania, Nemci a Francúzi. Slovensko, chudobná krajina, odišla. Sami sme si pod sebou podpílili konár," uzavrel.