Košice 24. apríla (TASR) - Na analýzu rodovej rovnosti na pracovnom trhu Košického samosprávneho kraja (KSK) je zameraný projekt Šanca na rovnosť - Equal, ktorú s finančnou podporou Európskeho sociálneho fondu (ESF) realizuje spoločnosť Person a združenie Feman.
Na projekt rozvrhnutý na roky 2005 - 2007, ktorý má aj medzinárodný rozmer, získali z ESF osem miliónov korún, informoval dnes na tlačovej konferencii riaditeľ združenia Feman Eduard Buraš.
Odborný garant projektu Miroslav Sklenár z Personu spresnil, že do výskumu anonymnou dotazníkovou metódou zapojili približne 80 podnikov a inštitúcií KSK z rôznych oblastí vrátane štátnej správy a samosprávy. Zatiaľ získali 1500 dotazníkov z približne 45 firiem. Po vyhodnotení údajov navrhnú opatrenia, ktoré v zapojených firmách budú priebežne vyhodnocovať. Úspešná firma môže získať medzinárodne uznávaný certifikát Podnik priateľsky rodine - Family friendly. Respondenti - muži a ženy - odpovedajú na otázky týkajúce sa ich odmeňovania, dostupnosti pracovných pozícií, sociálnej politiky firmy a jej ústretovosti voči zamestnancom, flexibility v rozvrhnutí pracovného času, záujmu oboch pohlaví o rodičovskú dovolenku a podobne. Ich odpovede budú konfrontovať s postojmi firmy, čo prispeje k objektivizácii výskumu. Konečným cieľom je vytvoriť harmonický stav obojstrannej spokojnosti, aby zamestnanec podal nielen požadovaný pracovný výkon, ale mohol sa následne venovať aj rodine a voľnočasovým aktivitám.
Buraš zdôraznil, že projekt nie je samoúčelný, ale vychádza z nelichotivého postavenia Slovenska v dodržiavaní princípov rodovej rovnosti. Podľa nedávnej správy eurokomisára pre sociálnu oblasť Vladimíra Špidlu je SR v negatívnom hodnotení v rámci EÚ na druhom mieste za Cyprom.
Projekt Šanca pre rovnosť sa realizuje v rámci výzvy Iniciatívy spoločenstva Equal ako jedného z nástrojov politiky zamestnanosti Európskej únie proti diskriminácii na trhu práce. Slovensko je v projekte zapojené spolu s nadnárodnými partnermi Španielskom, Talianskom a Portugalskom.