Bratislava 25. apríla (TASR) - Režim prezidenta Alexandra Lukašenka nevyužil nedávne prezidentské voľby v Bielorusku ako príležitosť na podniknutie krokov smerom k nastoleniu demokracie v tejto bývalej sovietskej republike. Práve naopak - zvolil si cestu ďalšej konfrontácie. Konštatoval to dnes slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Voľby v Bielorusku neboli spravodlivé a demokratické a situácia v krajine sa nezlepšuje. Tamojší režim si ešte viac zúžil kanály komunikácie s medzinárodným spoločenstvom, povedal Kukan v príhovore na medzinárodnej konferencii Európska únia - Bielorusko po prezidentských voľbách, ktorá sa dnes konala v Bratislave.
Kukan poukázal na dôležitosť uvalenia vízových reštrikcií na bieloruských predstaviteľov, ktorí sú zodpovední za netransparentnosť prezidentských volieb. Uviedol, že za týmito krokmi by mali nasledovať aj reštrikcie iného druhu, napríklad zmrazenie účtov vedúcich politických predstaviteľov. Zdôraznil však, že žiadne z týchto opatrení by nemali byť prijímané na úkor bieloruského obyvateľstva.
Prezidentské voľby v Bielorusku podľa Kukana reflektovali aj niektoré pozitíva. Ukázali, že tamojšia spoločnosť vyzrieva a obyvatelia sa už neboja vyjadriť svoj názor, hoci ho vyjadrujú v krajine, kde vládne atmosféra strachu.
Otázka Bieloruska musí byť jednou z priorít medzinárodného spoločenstva, povedal Kukan. Ako však dodal, ostatné štáty musia poskytnúť Bielorusku systematickú a efektívnu pomoc a nesmie to byť len pomoc vo forme slov.
Kukan poukázal na pomoc Bielorusku zo strany slovenských mimovládnych organizácií. Ako konštatoval, v súčasnosti dochádza k zintenzívňovaniu ich aktivít vo forme kultúrnych a občianskych projektov.
Podľa Andreja Sannikova, medzinárodného koordinátora občianskeho hnutia Charta 97, nemožno mať žiadne ilúzie o tom, že Bielorusko je len nejakým druhom prechodného režimu. Ako povedal, ide o diktatúru a veľmi silný totalitný systém, v ktorom dochádza k zosilňovaniu represií proti jeho nepohodlným kritikom. Bolo by naivné očakávať, že v tejto bývalej sovietskej republike by za súčasného stavu mohlo dôjsť k odštartovaniu demokratického procesu a demokratickým voľbám, povedal Sannikov.
Podľa Mariusza Maszkiewicza, bývalého poľského veľvyslanca v Bielorusku je náležité, ak sa EÚ snaží zasahovať do situácie v Bielorusku. Ide totiž podľa neho o európsku krajinu, pričom demokracia a ľudské práva sú základné hodnoty, ktoré zdieľajú súčasné európske štáty. Nikto v Európe tiež podľa neho nemôže ignorovať používanie násilia proti politickým oponentom.
Jedným zo základných prvkov, z ktorých ťaží bieloruský režim, je podľa Maszkiewicza nostalgia miestnych obyvateľov po časoch bývalého Sovietskeho zväzu. Ako konštatoval, mnohí Bielorusi si pamätajú ZSSR ako krajinu víťaznej sovietskej armády, "kozmonautov či športovcov prinášajúcich medaily z olympiád".
Konferenciu v Bratislave organizuje výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR, Nadáciou Friedricha Eberta a German Marshall Fund of the U.S.