BANSKÁ BYSTRICA 26. apríla (SITA) - Dobré realizovateľné nápady, inovácie, podnikanie založené na poznatkoch, investície do vzdelávania a efektívne využívanie ochrany práv duševného vlastníctva sú základom konkurencieschopnosti krajiny. Vyhlásila to na dnešnej tlačovej besede pri príležitosti Svetového dňa duševného vlastníctva predsedníčka Úradu priemyselného vlastníctva SR (ÚPV) Darina Kyliánová. Upozornila ďalej, že by bolo chybou, keby sa Slovensko stalo „manufaktúrou“, kde podniky vyrobia len to, čo vyvinuli vedci v zahraničí. Priemysel vyspelých krajín sa totiž oveľa viac opiera o aplikovaný výskum a technologické inovácie.
Zaostávanie Slovenska v inováciách a vývoji produktov a technológií s vysokou pridanou hodnotou sa prejavuje aj v poklese počtu patentových prihlášok od domácich prihlasovateľov, ktorých bolo vlani o 28 percent menej než rok predtým. Klesá aj počet zahraničných prihlášok, to je však spôsobené tým, že po pristúpení Slovenska k európskemu patentovému dohovoru v roku 2002 platia európske patenty aj na Slovensku. ÚPV je odvtedy zároveň prijímacím miestom aj pre podávanie európskych patentov. Slovenskí vynálezcovia uprednostňujú chránenie svojich nápadov formou úžitkových vzorov, čo je pre nich lacnejším riešením než patenty. „Najviac žiadostí zo zahraničia je z oblasti farmaceutických výrobkov a organickej chémie. Domáci prihlasovatelia sa zameriavajú na vynálezy z oblasti strojárstva, stavebníctva a dopravy,“ uviedla Kyliánová. Pri ochranných známkach zostáva počet prihlášok každý rok približne rovnaký. Kyliánovú však prekvapilo, že pri priemyselnom dizajne zaznamenali na ÚPV tento rok mierny pokles prihlášok. V súvislosti s rozvojom automobilového priemyslu na Slovensku čakala v dizajnérstve rastúci trend.
Podľa Kyliánovej majú naši vynálezcovia najväčší problém s realizáciou svojich nápadov. Je pre nich demotivujúce, ak o ich nápady neprejaví záujem žiaden výrobca. Napríklad veľkorozmerný mobilný telefón pre starých ľudí, ktorý mal v Česku veľký úspech, bol už predtým zaregistrovaný na Slovensku, výrobcu však nenašiel. Na podporu inovácií a ich realizácie by sa podľa predstaviteľov ÚPV mali viac využívať prostriedky z eurofondov a peniaze z grantov by sa mali dať využiť aj na poplatky za ochranu duševného vlastníctva. Na Slovensku treba tiež zvýšiť spoločenský imidž ochrany duševného vlastníctva, o čo by sa mali pričiniť aj predstavitelia štátu. ÚPV vyšiel vynálezcom v ústrety tým, že v posledných dvoch rokoch zriadil 10 kontaktných miest a 11 informačno-poradenských miest pre inovácie po celom Slovensku.
Pri príležitosti dnešného Svetového dňa duševného vlastníctva usporiadal ÚPV aj odbornú konferenciu Duševné vlastníctvo na Slovensku. Odznie na nej 15 prednášok zameraných na tvorivosť, inovácie a autorské a priemyselné práva. Vo štvrtok organizuje deň otvorených dverí. Verejnosť, študenti a ich pedagógovia si budú môcť prezrieť patentový archív, študovňu, rešeršné pracovisko a výstavu Osobnosti vedy a techniky na Slovensku.