BRATISLAVA 27. apríla (SITA) - Dopracovanie dodatku k medzivládnej dohode, ktorý má vyriešiť vydanie zväzkov tajných služieb o slovenských občanov z českých archívov, je na českej strane. Ministerstvo obrany (MO) SR totiž už požiadalo nielen o vydanie zväzkov vojenskej kontrarozviedky, ale českému rezortu obrany aj navrhlo spomenutý dodatok. Je teda na ňom, aby ho posúdilo, sprostredkoval pre agentúru SITA Martin Kovalík z tlačového oddelenia MO SR reakciu ministra obrany Martina Fedora. V podobnom duchu reagoval aj rezort vnútra. Hovorkyňa Silvia Miháliková konštatovala, že v súčasnosti rokujú experti oboch krajín, ktorí by sa mali dohodnúť na úprave medzivládnej dohody i vykonávacieho protokolu k nej.
Obe ministerstvá reagovali na dnešné vyhlásenia šéfa Ústavu pamäti národa (ÚPN) Jána Langoša. Ten konštatoval, že o nutnosti dohodnúť sa na dodatku k medzivládnej dohode sa vie už rok. Jeho prijatie mala iniciovať slovenská vláda, pričom zodpovedné boli rezorty vnútra aj obrany. Langoš však nechcel priamo označiť za vinníka tieto ministerstvá. "Je potrebné usilovať sa o získanie týchto materiálov a nie vyčítať, kto za čo mohol," dodal šéf ÚPN. Myslí si, že po neformálnych rozhovoroch s českými ministrami vnútra a obrany, ktoré s nimi viedol ústav, je už situácia taká, že po voľbách by mohol byť dodatok k medzivládnej dohode prijatý.
V susednom Česku je pritom podľa odhadov asi vyše polovice objemu archívnych materiálov o Slovensku a slovenských občanov. Langoš to odhaduje na desiatky tisíc zväzkov. Problémom sú najmä spisy centrály ŠtB a vojenskej kontrarozviedky. Tieto materiály sa totiž delili pri rozpade federálnej republiky podľa ústavného zákona, ktorý bol postavený na teritoriálnom princípe. To znamená, že dokumenty, ktoré boli v čase zániku československej republiky v Čechách, ostali tam a naopak, tie na Slovensku ostali u nás. Vojenská kontrarozviedka bola pritom riadená centrálne, čo znamená, že všetky jej zväzky sú v Českej republike. Rovnako aj materiály centrály ŠtB.