Kostoľany pod Tríbečom 30. apríla (TASR) - Výskum starých fresiek v Kostole svätého Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom v Zlatomoraveckom okrese dnes ukončil medzinárodný tím slovenských a českých archeológov. Základným zámerom výskumu je určiť dobu vzniku vzácnych malieb.
Archeologický výskum v 60-tych rokoch minulého storočia zaradil ich vznik do 11. storočia nášho letopočtu. Najnovšie výsledky výskumov kostola a jeho okolia však ukazujú, že vzácne fresky budú s najväčšou pravdepodobnosťou ešte staršie. "Je možné, že najstaršia časť kostola, svätyňa, pochádza ešte z čias rímsko-kvádskych vojen a Marca Aurélia. Údajne mal byť v tejto svätyni pochovaný Donatus. Archeológovia tu skutočne našli kostru, ktorá bola zaslaná na ďalší výskum do Čiech," uviedol starosta obce Ivan Hók.
Podľa archeológov je prvá stavebná fáza Kostola svätého Juraja typologicky zhodná s Kostolom svätej Margity v Kopčanoch, ktorý bol na základe archeologického výskumu prehlásený za veľkomoravský. Postavený mal byť najneskôr v 9. storočí. "V strednej Európe neexistuje takáto pôvodná stavba so zachovanými freskami z tohto obdobia," tvrdí Hók.