Bratislava 28. marca (TASR) - Predložený návrh zákona o vysokých školách obsahuje podľa názoru predstaviteľov Univerzity Komenského (UK) v Bratislave mnohé pozitívne ustanovenia, ale súčasne aj veľa nedostatkov. Ak tieto nedostatky nebudú odstránené, UK uvedený návrh zákona nepodporí, informoval dnes novinárov rektor univerzity prof. Ferdinand Devínsky.
Medzi pozitívne prvky návrhu zákona podľa UK patrí napríklad návrh diverzifikácie vysokých škôl a vytváranie konkurenčného prostredia, v oblasti mobility študentov kodifikovanie kreditného systému, ktorý môže pomôcť eurokompatibilite domácich študijných programov. Za najvýznamnejšie pozitívum univerzita považuje udelenie ekonomickej autonómie vysokým školám opierajúce sa o viaczdrojové financovanie.
Avšak, ako povedal Devínsky, Ministerstvo financií SR (MF SR) je zásadne proti tomu, aby vysoké školy boli verejnoprospešnými organizáciami a ukazuje sa, že bude trvať na tom, aby boli organizáciami rozpočtovými. V tom prípade sa nebude môcť aplikovať celý navrhovaný systém financovania. Navyše MF SR je zásadne proti tomu, aby majetok, ktorý dnes užívajú vysoké školy, prešiel do ich vlastníctva, i proti tomu, aby vysoké školy mali svoje mzdové tabuľky či proti tomu, aby sa platil príspevok, resp. školné. Za týchto okolností, pokiaľ bude ekonomická autonómia vlastne "vystrihnutá" z návrhu zákona o vysokých školách, v podstate nový zákon nemá opodstatnenie, povedal Devínsky.
Podľa mienky rektora UK, väčšina fakúlt a vysokých škôl preto odmietla vysokoškolský zákon ako celok, pretože berie právnu subjektivitu fakultám a zasahuje do ich akademických práv a slobôd. Za jeden z veľmi negatívnych prvkov návrhu zákona označil napríklad spôsob vytvárania správnej rady verejnej vysokej školy. Ak z desiatich členov tejto správnej rady deväť vymenuje minister školstva, v tom momente politicky ovláda vysokú školu, pretože správna rada má kompetencie v oblasti hospodárenia, či financovania. "Je absolútne neprijateľné, aby politická strana, politický reprezentant, akým minister je, nominoval 9 členov správnej rady, ktorí ovládnu vysokú školu", zdôraznil F. Devínsky.
UK takisto žiada vypustiť z návrhu zákona možnosť zavedenia nútenej správy nad vysokou školou, resp. premenu vysokej školy zo samosprávnej inštitúcie na priamo riadenú organizáciu MŠ SR, možnosť obmedzovať počet študentov prijímaných na vysokú školu na jednotlivé študijné odbory, právo nevysokoškolských inštitúcií prijímať študentov na vysokoškolské štúdium a poskytovať vysokoškolské vzdelanie nevysokoškolskými inštitúciami (napríklad výskumnými organizáciami). Ustanovenie o nominácii ministerských prísediacich na štátne skúšky UK žiada zmeniť na právo študenta požiadať o prítomnosť externého examinátora a povinnosť školy, či fakulty zabezpečiť externého skúšajúceho z inej vysokej školy.