Bratislava 3. mája (TASR) - Ani pol roka po vražde študenta Daniela Tupého, ktorého podľa očitých svedkov zabila skupina neonacistov, nemá polícia v rukách jeho vrahov. Minister vnútra Martin Pado napriek tomu tvrdí, že v oblasti boja proti extrémizmu neexistujú "zásadné problémy".
"Ja by som nehovoril o nejakých zásadných problémoch boja proti extrémizmu v súčasnosti," povedal dnes novinárom po rokovaní vlády. Vzápätí však dodal, že nové informácie o Tupého vrahoch nemá. "Tí, ktorí majú informácie o tomto prípade, vedia, že nejakým ďalším stopám a indíciám je sa ťažké dopátrať," dodal Pado. Konkretizovať, v čom je pri vyšetrovaní problém, nechcel.
Z koncepcie boja proti extrémizmu do roku 2010, ktorú dnes schválila vláda SR, vyplýva, že v oblasti pravicového extrémizmu došlo k snahám o radikalizáciu a rozširovanie členskej základne. V rokoch 2002 - 2004 spáchali extrémisti 307 trestných činov motivovaných rasovou, národnostnou alebo inou neznášanlivosťou. Do roku 2004 objasnila polícia 210 trestných činov. V posledných rokoch zaznamenala útoky na osoby pre ich odlišný názor či príslušnosť k subkultúre, ktorá nesúhlasí s ideami pravicových extrémistov.
Problematika ľavicových extrémistických skupín je podľa koncepcie zložitejšia. Ide o skupiny s prokomunistickou orientáciou, ktorých nepriateľstvo voči určitým vrstvám obyvateľstva je motivované predovšetkým sociálnymi, triednymi rozdielmi. Ďalšou skupinou sú anarchisti, ktorí odmietajú akúkoľvek autoritu, štátnu moc a právny poriadok a hlásajú neobmedzenú slobodu jednotlivca.
Najlepšie organizované a najradikálnejšie z prostredia ľavice sú hnutia s protifašistickou a protirasistickou orientáciou - AFA. Tieto skupiny hlásia myšlienku boja proti prejavom fašizmu, rasizmu a xenofóbie a monitorujú osoby z pravicových skupín.
Koncepcia navrhuje problémy extrémizmu riešiť najmä s dôrazom na výchovu mládeže a detí, nulovou toleranciou pre páchateľov extrémistických trestných činov a systematickým monitoringom. Ministerstvo vnútra (MV) SR by tiež do konca septembra malo vypracovať návrh zákona o boji proti extrémizmu.
Na poli boja so zločinnosťou sa vláde SR nepodarilo v roku 2005 zaviesť systém bezhotovostného ukladania pokút v Policajnom zbore a personálne dobudovať útvary Železničnej polície, na čo sa zaviazala v Komplexnom programe boja so zločinnosťou. Správu o jeho plnení dnes schválila vláda SR.
Ministerstvo vnútra MV (SR) za účelom zistiť možnosti bezhotovostného vyberania pokút zriadilo komisiu pre vypracovanie návrhu takého mechanizmu. Zavedenie by si podľa jej zistení vyžiadalo nárast minimálne o 34 zamestnancov a 481,2 miliónov korún zo štátneho rozpočtu. "Problémy tam boli práve s finančnou náročnosťou bezhotovostnej platby. Je síce pravdepodobné, že by sa korupcia mohla znížiť. Pokiaľ však nemáte funkčný systém, tak ostatné záležitosti sú špekuláciou," povedal dnes novinárom minister vnútra Martin Pado. MV preto rozhodlo, že PZ nebude vyberať pokuty bezhotovostne.
V minulom roku sa nepodarilo ani dobudovať útvary Železničnej polície. Tá síce uplatnila požiadavku na navýšenie rozpočtu na rok 2005, ale potrebné financie nedostala.
Celkovo z 97 úloh aktualizovaného Komplexného programu sa za obdobie rokov 2003 2005 splnilo 68 úloh, čiastočne splnilo deväť, trvale plnených je 15 úloh, nesplnili sa tri a zrušili dve úlohy.
V roku 2005 sa na poli boja proti zločinnosti podaril úspech v oblasti legislatívy, keď bola ukončená rekodifikácia trestnoprávnych kódexov, zriadil sa Špeciálny súd a Úrad špeciálnej prokuratúry, či prijali protikorupčné opatrenia.
V súlade s princípmi Schengenskej dohody MV zriadilo Národný Schengenský informačný systém a Národný úrad SIRENE. Schválením návrhu novely zákona o pobyte cudzincov na území Slovenskej republiky sa dosiahlo zosúladenie vízovej politiky a problematiky migrácie s právom Európskej únie.