BRATISLAVA 4. mája (SITA) - Svätý Otec Benedikt XVI. podpísal dekrét o blahorečení Božej služobnice sestry Sáry Salkaháziovej, ktorá pochádzala zo Slovenska. Blahorečenie bude v Maďarsku, v Budapešti, kde sestra Sára zomrela mučeníckou smrťou, alebo v Ostrihome. Predpokladaný termín blahorečenia je september 2006.
Sestra Sára sa narodila 11. mája 1899. Školské vzdelanie až po dosiahnutie učiteľského diplomu absolvovala v Košiciach. Ako učiteľka pôsobila jeden rok. Neskôr pracovala ako kníhviazačka a od roku 1919 začala prispievať do rôznych maďarských periodík v Československu. Ešte v tom istom roku sa stala členkou Československej únie novinárov. Ako žurnalistka začala aj literárne tvoriť.
V roku 1927 začala pôsobiť v Košiciach Spoločnosť sociálnych sestier, jej prvou činnosťou bolo organizovanie sociálnych kurzov. Na jednom z nich sa zúčastnila aj Sára a tak čoraz bližšie spoznávala poslanie sociálnych sestier. To jej pomohlo utvrdiť sa v duchovnom povolaní. Prihlášku do Spoločnosti sociálnych sestier podala v roku 1928. Zakrátko nastúpila do noviciátu v Szegvári a prvé sľuby zložila na Turíce 1930.
Poslanie sociálnej sestry vykonávala v Košiciach a neskôr v Komárne, kde organizovala charitu, viedla kuchyňu pre deti, vyučovala náboženstvo ako katechétka, redigovala časopis Katolícka žena (Katolikus Nö), bola zodpovedná za útulok pre núdznych. V spolupráci s Lujzou Esterházyovou organizovali Združenie katolíckych žien a sestra Sára bola do roku 1937 vedúcou celoštátnej organizácie združenia. V roku 1934 odišla z Košíc do Budapešti.
Večné sľuby zložila na Turíce 1940. Od februára 1941 sa stala celokrajinskou vedúcou Zväzu katolíckych žien a dievčat a redaktorkou časopisu tohto hnutia. V Budapešti založila päť domovov pre katolícke ženy. Organizovala pre ne študijné a duchovné dni. Začala budovať prvú univerzitu maďarských pracujúcich žien.
V decembri 1944 obkľúčili vojaci Robotnícky ženský domov v Budapešti, ktorý viedla sestra Sára. Pátrali po Židoch a zaistili štyri podozrivé osoby. Sestra Sára práve nebola v dome, prišla až na koniec akcie. Mohla sa zachrániť, ale neurobila to. Obetovala svoj život za záchranu sestier a prenasledovaných. Ako zodpovednú vedúcu domu ju odvliekli a podľa očitého svedka ešte v ten istý večer zastrelili. Sociálne sestry dokázali nemalú odvahu pri záchrane prenasledovaných. Okolo tisíc osôb im vďačí za záchranu života, približne sto z nich sestre Sáre. Svätá stolica v januári 1997 dala súhlas na začatie procesu blahorečenia Sáry Salkaháziovej.