Bratislava 5. mája (TASR) - Reformy v justícii sa posledné štyri roky prispeli k tomu, že občania viac dôverujú súdom, zlepšilo sa podnikateľské prostredie a vytvorili podmienky pre bezpečnejšie Slovensko.
Na všetkých súdoch je zavedený súdny manažment, ktorý má znížiť možnosť korupcie na súdoch. "Je to vnímané ako veľmi silné protikorupčné opatrenie," skonštatovala dnes pred novinármi ministerka Lucia Žitňanská pri hodnotení štvorročného pôsobenia rezortu. Znížil sa počet funkcionárov súdov, prišlo 800 nových vyšších súdnych úradníkov. O všetkých veciach rozhodujú v prvom stupni okresné súdy a o odvolaniach krajské súdy.
Po viac ako 40 rokoch platia na Slovensku nové trestné kódexy. Ich cieľom je zrýchliť trestné konanie, aby bol páchateľ čím skôr postavený pred súd a rýchlo a spravodlivo potrestaný. Trestný zákon zaviedol prísnejšie tresty najmä pre páchateľov násilných trestných činov. Pre páchateľov menej závažných trestov sú k dispozícii alternatívne tresty, napríklad domáce väzenie. Podľa zásady trikrát a dosť už bol jeden páchateľ právoplatne odsúdený, približne dvadsiatke ďalším hrozí doživotné väzenie.
V Pezinku funguje Justičná akadémia na vzdelávanie sudcov, prokurátorov a súdnych úradníkov a Špeciálny súd a Úrad špeciálnej prokuratúry, ktoré sa zaoberajú najzávažnejšou trestnou činnosťou.
"Od roku 2005 už podnikatelia nemajú problém s obchodným registrom, kde sa zápis robia do piatich dní," zdôraznila šéfka rezortu. Pripomenula, že tieto dôležité zmeny sa spravili ešte za ministrovania Daniela Lipšica.
Od januára funguje Centrum bezplatnej právnej pomoci pre občanov v hmotnej núdzi.
Podľa Žitňanskej sa nepodarilo presadiť mechanizmus na hodnotenie práce sudcov a najmä zmeniť postavenie prokuratúry.