Košice 5. mája (TASR) - Problematika odpadového hospodárstva, adekvátne financovanie siete NATURA 2000 a výmena názorov na využívanie harmonizovaných geografických informácii v rámci iniciatívy INSPIRE dominovali 13. stretnutiu ministrov životného prostredia krajín V4 v Košiciach.
Najväčším problémom v oblasti odpadov je tlak firiem, ktoré sa snažia do nových členských krajín Európskej únie dovážať komunálny odpad. Preto sa environmentálni ministri krajín V4 jednoznačne postavili proti uvoľňovaniu európskej legislatívy, ktorá by podporovala voľný, nekontrolovaný presun odpadov. "Všetci súhlasíme s tým, aby bola kontrola naďalej účinná, aby sme sa nestali cieľovými štátmi na spaľovanie komunálneho odpadu," informoval novinárov na záver stretnutia minister životného prostredia SR László Miklós.
V spoločnom vyhlásení ministri vyjadrili odmietavé stanovisko k návrhu reklasifikovať spaľovne komunálneho odpadu na zhodnocovanie zariadenia. Žiadajú tiež jednoznačné definície pojmov ako recyklácia, energetické zhodnocovanie či skládkovanie, ale aj jasnú definíciu pojmu odpad a určenie kritérií, na základe ktorých bude odpad považovaný za surovinu.
Uvádzanie do života európskej smernice o chránených vtáčích územiach a biotopoch (NATURA 2000) ukázalo, že vo všetkých krajinách V4 naráža na odpor verejnosti. "Hlavným problémom je adekvátna kompenzácia pre vlastníkov alebo užívateľov lesných či poľnohospodárskych pozemkov, ktorých sa týkajú obmedzenia," konštatoval Miklós. Preto budú s kolegami žiadať, aby EÚ potvrdila mechanizmy financovania siete NATURA 2000 v období 2007-2013. Mali by sa týkať najmä nových štátov, pretože v rámci spoločenstva sú najväčšie chránené plochy práve na ich území. "Doteraz účinné spôsoby kompenzácie neboli zavedené," konštatoval Miklós, ktorý predloží ich spoločné stanovisko k financovaniu siete NATURA 2000 už tento mesiac na neformálnom stretnutí environmentálnych ministrov EÚ v Rakúsku.
Environministri krajín V4 naopak privítali prípravu novej smernice EÚ o jednotných priestorových databázach - INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in the Community). Podľa Miklósa je to mimoriadne ambiciózny projekt aj pre životné prostredie, naráža ale na viaceré úskalia. V Európe chýbajú skúsenosti s vytvorením priestorových dát a ich poskytovaním. Navyše vytvorenie nových máp v zjednotenom systéme je finančne náročné a krajiny EÚ sú v rôznom štádiu ich vývoja.
Hostiteľom 14. stretnutia ministrov životného prostredia z Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska bude o rok Česká republika.