BRATISLAVA 5. mája (SITA) - Najneskôr do pondelka 8. mája sa musia po prvý raz stretnúť obvodné a okrskové volebné komisie. Vyplýva to zo zákona o voľbách do Národnej rady (NR) SR, podľa ktorého sa prvé zasadnutie komisií musí uskutočniť najneskôr 40 dní pred dňom volieb. Prvé zasadnutie obvodnej volebnej komisie zvoláva prednosta obvodného úradu a v prípade okrskovej volebnej komisie starosta. Podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do NR SR Lívie Škultétyovej, na prvom zasadnutí komisií ich členovia skladajú sľub a žrebujú sa predsedovia a podpredsedovia komisií. Ako ďalej pre agentúru SITA povedala Škultétyová, následne budú do 25. mája školenia členov obvodných volebných komisií, zapisovateľov, predsedov a podpredsedov okrskových volebných komisií k zákonu o parlamentných voľbách a pokynom k priebehu hlasovania a spracovania jeho výsledkov. Doterajšia príprava na júnové parlamentné voľby je plynulá, všetky obce sú informované a problémy nie sú, dodala Lívia Škultétyová.
Do každej z obvodných a okrskových volebných komisií mohli vo voľbách zaregistrované politické subjekty nominovať jedného člena a jedného náhradníka najneskôr 55 dní pred voľbami, teda do 23. apríla. Presný počet volebných okrskov bude podľa Škultétyovej známy až po voľbách, zo zápisníc okrskových volebných komisií. Ministerstvo vnútra prostredníctvom obvodných úradov zisťuje od obcí počet volebných miestností, aby mohlo zabezpečiť ich vybavenie. Podľa doterajších údajov je 5 899 volebných okrskov.
Obvodná volebná komisia musí mať podľa zákona najmenej päť členov. Ak je počet členov nižší a nie je ani náhradník, vymenuje chýbajúcich členov prednosta obvodného úradu. Obvodná volebná komisia dohliada na to, či sú okrskové volebné komisie pripravené zabezpečovať úlohy, ktoré im vyplývajú zo zákona o parlamentných voľbách. Prerokúva informácie obvodného úradu o organizačnej a technickej príprave volieb a tiež o zabezpečení činnosti svojho odborného sumarizačného útvaru. Dozerá na spracovanie výsledkov hlasovania vo volebných okrskoch. Robí zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania, ktorú predkladá ÚVK. Volebné dokumenty dáva do úschovy obvodnému úradu.
Rovnako ako obvodná aj okrsková volebná komisia musí mať najmenej päť členov. Ak je ich menej a nie je ani náhradník, chýbajúcich členov vymenuje z voličov starosta. Okrsková volebná komisia zabezpečuje správny priebeh hlasovania a udržiava poriadok vo volebnej miestnosti. Dopĺňa zoznam voličov a odoberá voličské preukazy. Tiež sčítava hlasy a píše zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania, ktorú následne odovzdáva príslušnej obvodnej volebnej komisii. Volebné dokumenty dáva do úschovy obci.
Do pondelka 8. mája musia obvodné úrady doručiť obciam zoznam zaregistrovaných kandidátov, hlasovacie lístky a obálky. Podľa údajov MV SR je pre približne 4,5 milióna voličov vytlačených 94,5 milióna hlasovacích lístkov.