BRATISLAVA 6. mája (SITA) - Priatelia Zeme spochybňujú tvrdenia, že spaľovne odpadu sú schopné vyrábať takzvanú zelenú či obnoviteľnú energiu. Podľa výsledkov analýzy totiž produkujú viac emisií oxidu uhličitého ako elektrárne, ktoré využívajú zemný plyn. Energetické využívanie spaľovní odpadu teda nemožno považovať za spôsob, ako zmierňovať vplyv ľudskej činnosti na klimatické zmeny. Uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla mediálna koordinátorka organizácie Barbora Černušáková.
Britskí Priatelia Zeme porovnávali dopady viacerých technológií výroby energie. Spaľovne, ktoré sú využívané len na výrobu elektriny, v porovnaní s elektrárňami na zemný plyn produkujú o 33 percent viac skleníkových plynov. Do roku 2020 ich však budú podľa záverov analýzy produkovať až o 78 % viac ako elektrárne na zemný plyn a len o 5 % menej ako uhoľné elektrárne. V súčasnosti spaľovne, ktoré zhodnocujú odpad nielen na výrobu elektriny ale aj tepla, produkujú zhruba rovnaké množstvo emisií CO2 ako elektrárne na zemný plyn.
„Ak vlády členských štátov Európskej únie – vrátane slovenskej – deklarujú, že ich prioritou je takzvaná zelená energia, mali by zaujať zásadný postoj a nepodporovať budovanie nových spaľovní, ktoré majú produkovať energiu. Takzvané energetické využitie odpadu totiž znamená spaľovanie plastov a ďalších látok s vysokým obsahom fosílnych palív, ktoré vedú k produkcii skleníkových plynov,“ poznamenal Ladislav Hegyi z Priateľov Zeme-SPZ.