BRATISLAVA 6. mája (SITA) - Strana Nádej chce v prípade úspechu v júnových parlamentných voľbách klásť dôraz na dokončenie a vylepšenie reformy zdravotníctva, zásadnú zmenu sociálneho systému s dôrazom na nahradenie zásluhovosti solidaritou a výrazným poklesom odvodového zaťaženia a zmeny v oblasti školstva.
"Aj pred voľbami, aj po týchto voľbách a aj po všetkých nasledujúcich voľbách sme ochotní spolupracovať s tými politickými subjektmi, ktoré uznajú našu prioritu – zdravie. Je najvyššou hodnotou a my sme presvedčení, že zlepšovanie zdravia musí byť prioritou vládnutia," povedala pre agentúru SITA členka prezídia strany Alexandra Novotná. Podľa nej to však neznamená len zlepšenie stavu slovenského zdravotníctva. "Zdravie sa musí stať prierezovou prioritou pre všetky rezorty. Bohatší, spokojnejší, zamestnaní, športujúci, vzdelanejší sú vždy zdravší," dodala.
Kľúčovou otázkou je podľa Novotnej, či pokračovať alebo odmietnuť reformu zdravotníctva. "Našou odpoveďou je že reformu netreba zatratiť, ale treba ju vylepšiť," uviedla. Najväčšou chybou podľa nej je, že pri uskutočňovaní reformy sa ako keby zabudlo, že poslaním zdravotníctva je predovšetkým liečiť ľudí. Prioritou Nádeje preto bude vypracovanie Národného programu zdravia obyvateľstva ako dlhodobého programu, ktorý bude definovať prioritné ochorenia a stratégie na znižovanie počtu jednotlivých ochorení, ich komplikácií a následkov ich neskorého diagnostikovania v časovom horizonte 10 a viac rokov. Detaily jeho uskutočňovania budú rozpracované v 3 až 5 ročných Plánoch zlepšenia zdravia obyvateľstva. Dôraz bude kladený najmä na prevenciu ako na najekonomickejší spôsob liečby.
Slovensko potrebuje podľa Nádeje aj odvodovú reformu. Od roku 1992 žiadna vláda či politická strana nemala vôľu skutočne zreformovať odvodový systém. Ak je dnes niečo brzdou slovenskej ekonomiky, ak niečo bráni rozvoju podnikania a zvyšovaniu zamestnanosti, tak je to podľa Novotnej vysoké odvodové zaťaženie zamestnancov, zamestnávateľov a podnikateľov. "Strana Nádej ponúka slovenským občanom vo svojom programe riešenie – radikálne zníženie odvodov zo súčasných 36 percent na 19 percent, zavedenie odvodového bonusu a jediného redistribučného odvodu. Týmito opatreniami sa pri nezmenenej “cene práce” razantne zvýši čistý príjem občanov," zdôraznila Novotná. Zavedením odvodovej reformy sa podľa nej zlepší situácia ľudí, ktorí dnes žijú zo sociálnych dávok a doslova sa im neoplatí pracovať. Odvodová reforma im časť dávok ponechá aj keď budú pracovať, vďaka čomu ich čistý príjem narastie až o 50 percent.
V rámci Nádejou navrhovanej odvodovej reformy bude však potrebné vzájomné zladenie nového odvodového systému a súčasného systému dane z príjmov. "Z tohto dôvodu navrhujeme zrušenie súčasných nezdaniteľných čiastok a daňového bonusu a ich nahradenie odvodovým bonusom. Sadzbu dane navrhujeme ponechať na úrovni 19 percent s perspektívou jej znižovania v budúcich rokoch," zdôraznila. Základ dane sa podľa nej nebude znižovať o nový jediný odvod. Tým sa objem vybratej dane celkovo zvýši a systém zdravotníctva bude možné financovať len z dane z príjmov.
V oblasti regionálneho školstva má Nádej pripravené konkrétne legislatívne opatrenia vrátanie návrhu moderného školského zákona, ktorým chce vytvoriť rovnosť v prístupe každého žiaka k vzdelaniu a zohľadniť jeho vzdelávacie potreby a zabezpečiť jeho lepšiu pripravenosť na reálny život. "Zavedieme kariérny systém profesionálneho rozvoja pedagogického zamestnanca, ktorý mu umožní ovplyvňovať svoj služobný a platový postup v profesii. Uvedomujeme si, že znalostná ekonomika podporovaná celoživotným vzdelávaním vo všetkých jej formách je jedinou cestou, ako zabezpečiť trvalý a udržateľný rozvoj, preto priblížime príležitosti na celoživotné vzdelávanie sa čo najbližšie k občanovi priamo v jeho vlastnej komunite," uviedla Novotná.
Nádej chce podporiť dostupnosť vysokoškolského vzdelávania v dennej forme pre každého, kto má úplné stredné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie ďalším rozvíjaním rozmanitosti sústavy vysokých škôl, podporou sektoru súkromného vysokého školstva a odborného vysokého školstva. "Úplnou dostupnosťou dennej formy vysokoškolského štúdia chceme umožniť poskytovanie vysokoškolského štúdia za úhradu pre tých, ktorí dobrovoľne skončili svoju prvú vzdelávaciu cestu a chcú sa vrátiť na vysokú školu," uviedla.
Stieranie regionálnych rozdielov sa nedá podľa strany Nádej administratívne nariadiť. Ústredné orgány majú dve možnosti ako tomuto procesu napomáhať. Tou prvou je pokračovať a prehlbovať decentralizáciu moci v štáte, vrátane fiškálnej decentralizácie. "Iba tak sa dajú zväčšovať príležitosti a zrovňoprávňovať šance zaostalejších regiónov na rýchlejší rozvoj," povedala Novotná. Druhou možnosťou je urýchlené dobudovanie dopravnej infraštruktúry, cielené stimulovanie investorov, či regionálne využívanie štrukturálnej pomoci Európskej únie.
Fungovanie správneho súdnictva považuje Nádej za jeden z neopomenuteľných atribútov každého právneho štátu. "Pre zvýšenie právnej istoty a vymožiteľnosti práva pre občana je podľa nášho názoru potrebné nielen dopracovať úpravu správneho súdnictva, ale tak isto zaviesť do právneho poriadku záväzné termíny, do ktorých bude správny súd, ako inštitúcia, na ktorú sa občan obráti, ak mu zlyhali všetky iné možnosti voči úradom, povinný rozhodnúť," zdôraznila Novotná.
Štátna správa, aj napriek tomu, že výsledkom procesu decentralizácie je prenos mnohých kompetencií na samosprávu, zostala v dôsledku vzniku špecializovanej štátnej správy stále široká. Treba sa zaoberať systematizáciou miest, čiže skúmať opodstatnenosť pracovného miesta. "Vďaka nepružnosti v tomto systéme sú miesta, ktoré sú nevyužité, ale naopak sú odbory, kde by sa posilnenie žiadalo," dodala.
Nádej je spokojná s tým, že Slovensko je členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie a posilňovanie postavenia našej krajiny v týchto zoskupeniach považuje za prioritu zahraničnopolitického smerovania. Podľa Novotnej je slovenská ekonomika príliš malá a veľmi otvorená na to, aby sme mohli otáľať so vstupom do eurozóny.