Ružomberok 6. mája (TASR) - Zásah niekoľko desiatok policajtov na hudobnom koncerte mladých antifašistov v piatok večer v zábavnom podniku Kasíno v Ružomberku bol adekvátny. Zúčastnilo sa ho približne 200 mladých ľudí z ktorých pri zásahu nikto neutrpel žiadne zranenie, uviedla dnes pre TASR zástupkyňa hovorcu Krajského riaditeľstva PZ v Žiline Jana Balogová.
Maskovaní policajti tzv. kukláči pri kontrole osôb zistili, že niekoľko ľudí mladších ako 18 rokov pije alkoholické nápoje. Policajti hľadali pomocou špeciálne vycvičeného psa aj drogy, ale tie nenašli. "Polícia sa rozhodla vykonať kontrolu účastníkov koncertu, lebo mala poznatky, že sa tam môžu vyskytovať aj ľudia z extrémistických skupín z rôznych kútov Slovenska, ktorí by mohli narušiť poriadok," poznamenala Balogová.
"Policajti na koncert, ktorý bol povolený mestom Ružomberok do 22.00 h, prišli asi polhodinu pred jeho skončením. Nezdalo sa nám, že tam bol narušovaný verejný poriadok," povedala organizátorka podujatia - stredoškoláčka Marta Ližbetinová z Ružomberka. Podľa jej vyjadrenia barmani predávali alkoholické nápoje len osobám starším ako 18 rokov. Ak mali pochybnosti o ich veku, tak si vyžiadali ich preukaz totožnosti. Nevylučuje, že niekto kúpil pivo aj nedospelému kamarátovi. "To sa však nedalo ustrážiť," povedala. Jedna z účastníčok koncertu uviedla, že policajti pri kontrole udreli obuškami mnohých chlapcov ale aj dievčatá. "Niektorí mali potom po tele modriny. Hovorili, že ak ich to bude bolieť, tak pôjdu s tým k lekárovi," dodala mladá antifašistka.
Stretnutie antifašistov v Ružomberku zorganizovalo miestne Hnutie nespokojných občanov, ktoré pripravilo aj hudobný koncert pre svojich prívržencov. Kultúrnemu podujatiu predchádzal v piatok popoludní pochod asi 100 mladých ľudí ulicami Ružomberka. Väčšina z nich bola vo veku od 13 do 25 rokov. Okoloidúcich šokovali svojím netradičným punkerským oblečením. Nechýbali totiž džínsy, kanady, či šatky na tvárach. Atmosfére manifestácie nepridalo ani niekoľko policajných áut, ktoré bezprostredne sledovali antifašistov. Mládež rozdávala chodcom letáčiky, v ktorých popisovali svoj odpor proti fašizmu a rasizmu. Takýmto spôsobom si chceli vyjadriť svoj odpor voči fašizmu a rasistickým útokom.
"Niektorí ľudia nechápali naše počínanie. Dokonca odmietali naše letáčiky, v ktorých sme vysvetľovali hrozby fašizmu," posťažovala si jedna z účastníčok pochodu Zuzana z Ružomberka.
Priznala, že aj keď sú nekonvenčne oblečení, rozhodne nepatria medzi fašistov.
Zmiešané pocity z výzoru antifašistov mali aj niektorí ľudia v uliciach Ružomberka. Nazdávali sa, že ich oblečenie pripomína skôr prívržencov fašizmu a nie ich odporcov.