BRATISLAVA 7. mája (SITA) - Strana občianskej solidarity (SOS) považuje za veľmi potrebné odstrániť mládežnícku policajnú úderku KDH s nadštandardnými platmi. Ide napríklad o Borisa Ažaltoviča. "Je potrebné okamžite zmeniť stav, keď bohatí a vplyvní nie sú takmer vôbec postihovaní. Represiu treba nastaviť tak, aby nebolo možné a výhodné podvádzať, ako je to teraz. Nie je predsa normálne, že podvodník, násilník či kriminálnik má väčšie práva ako poškodený," povedal pre agentúru SITA podpredseda a volebný líder Strany občianskej solidarity (SOS) Cyril Betuš o cieľoch jeho strany v prípade úspechu v parlamentných voľbách.
Strana občianskej solidarity chce tiež viac a lepšie platených a technicky vyzbrojených policajtov v priamom výkone, teda na ulici. Plánuje v mestách a obciach vytvoriť rajonizáciu pre policajtov tak, aby za pridelené územie niesol konkrétny policajt zodpovednosť.
Dotácie z eurofondov by mali byť podľa SOS nasmerované najmä do najchudobnejších oblastí Slovenska. "Z eurofondov by malo ísť 80 percent pre stredné a východné Slovensko, 20 percent pre západné," povedal Betuš. Takéto rozloženie by podľa neho pomohlo zmenšiť regionálne rozdiely. "Zároveň musí byť dobudovaná južná rýchlostná komunikácia a to do roku 2010 a je potrebné urýchliť a okamžite vybudovať rýchlostnú komunikáciu z Košíc k hranici s Maďarskou republikou.
SOS v prípade vstupu do parlamentu bude navrhovať zrušenie zbytočných krajských školských úradov. "Základné a stredné školstvo navrhneme dať do úplnej kompetencie samospráve, vrátane miezd. Zvýšime pozornosť odborným učňovským školám, pretože v SR pociťujeme nedostatok odborných profesií. Ministerstvu školstva navrhneme ponechať len metodické riadenie," uviedol Betuš. SOS je a bude proti spoplatneniu vysokého školstva.
V oblasti zdravotníctva sa SOS bude snažiť o optimalizáciu počtu nemocníc a lôžok. "Budeme sa snažiť zvýšiť odvody štátu za svojich poistencov až do 100 % minimálneho vymeriavacieho základu," povedal Betuš. Je potrebné tiež zaviesť prísnu reguláciu trhu s liekmi a zdravotníckymi pomôckami. SOS sa bude snažiť zvýšiť kontrolnú činnosť nad poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Strana je tiež za zrušenie zavedených poplatkov.
Pomoc v núdzi je podľa SOS potrebné nastaviť tak, aby občan, ktorý sa dostal do problémov bez vlastného zavinenia mal na istý čas (1-2 roky) zachovaný primeraný štandard. "Je potrebné prehodnotiť individuálne dôchodky a prísne trestať zneužívanie systému. Je nutné zvýšiť pomoc neúplným rodinám s deťmi a pre zodpovedné osamelé matky," povedal Betuš. Podľa neho musí byť prijatý systém, aby sa zvýšila vymožiteľnosť výživného, neplatičov výživného zverejňovať na internete a tiež zvýšiť pre nich
Zámerom SOS je v daňovej oblasti progresívne zdanenie fyzických osôb pri vyššom príjme ako je trojnásobok priemernej mzdy a progresívne zdanenie monopolov. "Pre právnické osoby navrhneme stanoviť pevnú hranicu priemerného zisku, všetko nad zdaniť progresívne," zdôraznil Betuš. Ak budú splnené všetky konvergenčné kritériá nemal by byť, podľa neho, problém so vstupom SR do eurozóny. Upozornil však, že to bude nevyhnutný a zároveň bolestivý krok. "Očakávame veľké rozčarovanie občanov SR keď dostanú prvé výplaty v eurách," dodal.
SOS bude navrhovať zvýšenie počtu sudcov a súdov, ako aj zvýšenie kompetencií štátu pri posudzovaní zákonnosti sudcovských rozhodnutí, pretože sudcovia ešte nedorástli na samosprávu. V sudcovskom stave prevláda falošná solidarita. "Chceme zvýšiť zodpovednosť sudcov a súdov za prieťahy v konaní, vrátane nekompromisných personálnych a finančných postihov," povedal Betuš.
SOS bude presadzovať zníženie počtu úradov a úradníkov vrátane určitých ministerstiev resp. ich účelnú kumuláciu - do konca volebného obdobia o tretinu. Treba zrušiť napríklad už pomaly nepotrebné krajské úrady. "Chceme spriehľadniť a zjednodušiť komplikovanú, neprehľadnú a zbyrokratizovanú štruktúru štátnej správy. Je potrebné veľmi rýchlo znížiť kompetencie štátnej správy, vrátane rozhodovania o smerovaní finančných tokov a presunúť ich na samosprávu - VÚC, mestá a obce," povedal volebný líder SOS.
Ministerstvo zahraničných vecí SR akoby po voľbách prezidenta SR zaniklo," myslí si Betuš. "Nebyť toho, že sa premiér vlády SR a celé SDKÚ, slušne povedané, podlizuje USA, by to v zahraničnopolitickej oblasti nebolo až také zlé," dodal. Je však potrebné viac sa zameriavať aj na regióny, ktoré sa teraz môžu zdať neperspektívne, ale majú v sebe zabudovaný veľký potenciál. Je potrebná vyššia angažovanosť SR v európskom priestore a propagácia SR vo svete.
SOS má v prípade zvolenia do NR SR pripravených odborníkov. "Prioritou sú ministerstvo vnútra, ministerstvo zahraničných vecí, ministerstvo dopravy a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny," dodal Betuš.