Staré Hory 7. mája (TASR) - Aktuálne pozorovania z pohorí stredného a severného Slovenska svedčia o tom, že tohtoročná zima bola k populácii vzácneho operenca murárika červenokrídleho neprívetivá. Z ôsmich dlhodobo sledovaných hniezdnych stanovíšť sú obsadené len štyri.
"Muráriky červenokrídle obývajú nehostinné prostredie vápencových skalných stien v kaňonoch ako aj nad hornou hranicou lesa až do nadmorskej výšky 2000 metrov. Na Slovensku v Malej Fatre, Veľkej Fatre, vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, v Pieninách, Slovenskom raji a Strážovských vrchoch hniezdi len 40 až 50 párikov týchto zvláštnych vtákov," uviedol pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Viacročný výskum populácie murárika červenokrídleho v pohoriach stredného Slovenska priniesol zaujímavý poznatok o pokrvnom partnerstve. Otec s dcérou a na inej lokalite brat so sestrou úspešne vyhniezdili a vyviedli potomstvo. Takéto pokrvné partnerstvá sú u týchto operencov nevyhnutnosťou, pretože je ich tak málo, že ak majú zachovať rod, musia vyhniezdiť aj vlastní súrodenci, dodal Saniga.
Murárik červenokrídly je nápadný karmínovo sfarbenými krídlami, ktoré pri šplhaní po kolmých skalných útesoch poloroztvára. Charakteristický je aj zvláštnym kolísavým cikcakovitým poletovaním okolo skalných útvarov. Potravou tohto vtáka veľkosti vrabca je výlučne hmyz a to aj v zimnom období, kedy sa sťahuje zo skalného prostredia do dedín a miest, kde hľadá poživeň najmä na budovách.