Zvolen 16. marca (TASR) - Parlament Rómov SR na základe odporúčania Rady mimovládnych organizácií ako výkonného orgánu podporuje vstup SR do NATO a EÚ. Chce byť nápomocný naplneniu tejto štátnej ambície podporou rozvoja demokratických princípov. Prostredníctvom svojich 104 organizácií s vyše 3400 členmi vytvára podmienky smerujúce k doterajšej zmene stratégie života Rómov, aby boli schopní sebareflexie a spôsobilejší efektívnejšie sa začleňovať do slovenských a európskych štruktúr. Uvádza sa vo vyhlásení Parlamentu Rómov z dnešného zasadnutia vo Zvolene.
Podľa vyjadrenia predsedu Rady mimovládnych organizácií Ladislava Richtera na stretnutí s novinármi, spúšťajú kampaň v rómskej komunite na zvýšenie jej záujmu o integračné snahy SR. Začnú ju návštevami všetkých 616 rómskych osád, kde žije približne 170 tisíc Rómov, a ďalších 150 osád v iných aglomeráciách. V rómčine budú vysvetľovať dôvody vstupu do NATO a EÚ a najmä výhody, ktoré z toho vyplynú pre rómsku minoritu. Rokujú s donormi a sponzormi o finančnom príspevku na rôzne propagačné materiály a kampaň vo verejnoprávnych médiách.
Kampaň chcú realizovať v kooperácii s Ministerstvom zahraničných vecí (MZV) SR. Richter predpokladá, že v rámci nej oslovia asi 250 000 Rómov.
Na margo predvstupovej kapitoly týkajúcej sa ľudských práv a národnostných menšín podpredseda Parlamentu Rómov Tibor Loran poznamenal, že podľa ich informácií je spracovaná, ale ešte ju neuzatvorili. "Uvítali by sme, keby sa mohla vyjadriť k jej návrhu Rada mimovládnych organizácií. Štát by tým vyjadril politickú vôľu, že mu nie je ľahostajný názor rómskej komunity. Po konzultáciách s vicepremiérom Pavlom Csákym sú určité náznaky a táto myšlienka mu nebola cudzia," zdôraznil Loran.
Parlament Rómov je nespokojný so súčasným postavením rómskej menšiny, ktoré sa neustále zhoršuje. Vypracuje analýzu a taxatívne sformuluje požiadavky na elimináciu problémov. Parlament mrzí, že naďalej pretrváva trend vylučovania Rómov zo správy verejných vecí najmä týkajúcich sa rómskych občanov. Vo verejnej správe v SR pracuje 10 Rómov. Tento jav je výrazne viditeľný aj na Sekretariáte splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity, kde medzi 17 zamestnancami sú iba dvaja Rómovia. To je podľa Lorana aj v rozpore s Ústavou SR, lebo na riešení problémov menšín by sa mali podieľať ich zástupcovia.
*dc som