Bratislava 16. marca (TASR) - Osobnosti chorvátskeho kňaza profesora Tomislava Kolakoviča, najmä v súvislosti s jeho pôsobením v Československu, sa dnes venovali účastníci seminára, ktorý zorganizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska v Bratislave.
Spomienka bola spojená s bohoslužbou, po ktorej na samotnom seminári vystúpili so svojimi príspevkami vedci a pamätníci zaoberajúci sa uvedenou historickou etapou. Seminár bol zameraný zásahom komunistického režimu proti veriacim laikom združeným okolo profesora Kolakoviča. Mnohí z nich boli za čias socialistického Československa za svoju činnosť väznení. O vplyve profesora Kolakoviča na vývoj náboženskej situácie na Slovensku, ale i v Čechách, Juhoslávii a v Rusku prednášal bývalý politický väzeň a Kolakovičov žiak Vladimír Jukl. Podľa neho Kolakovič počas svojho trojročného pôsobenia v Bratislave významne prispel k vzrastu cirkvi na Slovensku. "Bol to svätý človek s úžasnou odvahou," povedal o Kolakovičovi Jukl.
Profesor Kolakovič sa narodil v roku 1906 v Chorvátsku. Na Slovensko prišiel v septembri 1943 potom, ako Juhosláviu obsadili Nemci. V Bratislave združoval študentov a snažil sa ich vychovávať tak, aby boli odhodlaní prijať zodpovednosť za vývoj svojho okolia a jeho zmenu. Založil spoločenstvo Rodina, z ktorého vznikla Ústredná katolícka kancelária - neskôr oficiálny orgán biskupského zboru. V auguste 1946 odišiel natrvalo z Československa na západ. Zomrel údajne na jeseň roku 1990 v Paríži. Vedci ho považujú za priekopníka a predchodcu neskorších koncilových reforiem.